Halkbank Mobil Şube Giriş Yapılamıyor

Onur Onur16 Eylül 01:49

Devlet memuru olarak çalıştığımız için maaşlarımız Halkbank şubesine yatıyor. Aynı şehirde başka bir semte atandım ve kurumum burası için yine Halkbank'tan hesap açmam olduğunu iletti. Pendik şubesine bağlı olan Banka kartımı, yeni hesaba bağlanmasını yapabilmek için Mobil şubeye girmek istedim, giremedim, güncelleme gelmiştir güncelleyeyim diye düşündüm, güncellemede yok. Çağrı Merkezini aradım, Şubem ile görüşmem gerektiğini söyledi. Şubemi aradım, Kredi Kartı borcu, Banka borcu veya hesap taşıma lemlerinde Mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi uygulamaları kullanamayacağımı söylediler. Hangi sözleşmenizde bu yazıyor diye sordum, lütfen iletin dedim, yanıt yok. En yakın şubeye giderek işlem yapayım dedim, illa Pendik şubesine gidilmesi gerekiyor. Siz reklamlarda Önce Halk sonra Banka diye atıp tutun, siz müşterisine bu kadar düşman olan başka bir kurum değilsiniz. Teknoloji sizin işlerinizi azalttığını düşünen saçma bir kurumsunuz. Bir müşterinin banka borcu olsa ne? Olmayan müşteriniz mi var? Kredi Kartı Borcunun olması ile Mobil Şube kullanılamaması nedir? Ya da yeni bir hesap açıldığı ve artık sizin şubenizin kullanılmayacak olmasının sonucunda mobil şubeye ulaşılamamak nedir? Neden kendi param ile işlem yapabilmek için hastalık tehlikesi taşıyan bankamatiklere gitmek zorundayım?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 16 Eylül 10:32

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Eylül 08:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler