Halkbank Mobil Erişim Kısıtlanması

Dicle Dicle10 Şubat 21:01

Halkbank maaş kartımın açık hesap limitini kullanmıştım yasal takibe düşmüş ama yapılandırdım ben Halkbank kredi kartısürekli kullanan bir insanım mobil erişimim kısıtlanmış şu an ne mobilden giriş yapabiliyorum ne de ATM'den kredi kartı borcuma bakabiliyorum hatta ve hatta müşteri hizmetlerini aradığımda bırakın borcumu kart numaramı bile hatalı gösteriyor oda yetmezmiş gibi müşteri numaram bile hatalı çıkıyor ve ben ne kadar borcum kaldığını göremiyorum bu durumda benim nasıl ödeme yapmamı bekliyorsunuz lütfen bu duruma acil çözüm bulmanızı istiyorum çok acil. Böyle devam ederse Halkbank'la çalışmamayı düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 11 Şubat 08:40

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

Halkbank Logo Halkbank 11 Şubat 08:08

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler