Halkbank Maaşımı Yatırmama Sorunu

Nilgün Nilgün02 Temmuz 15:07

Karşı banka Garanti BBVA'yla görüştüm sorun Halkbank'ta diyor. Maaşım sizdeymiş. Ben 12485**3 müşteri numaralı Halkbank emekli maaş müşterisiyim. Maaşımı her ayın 1. Günü almaktaydım. Emekli promosyonu için maaşımı Garanti BBVA'ya taşımıştım. Ama ne eski bankada ne de yeni bankada emekli maaşım yatırılmamış. Mağdur edildim ve parasız kaldım. Emekli maaşım nerede tarafıma acil bilgi istiyorum. Konuyla ilgili acil çözüm istiyorum Halkbank genel merkezden. Maaşımı alabilirsem kendime telefon alıp, ödemelerimi yapacağım. Maaşımın acil Halk Bankası'na yatırılmasını istiyorum yoksa bankayı CİMER'e şikayet edeceğim. Maaş günümü geçirdiğiniz ve beni mağdur etti Halkbank.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 21 Temmuz 13:56

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Nilgün 06 Temmuz 11:37

Eski bankam olan Halkbank'ta her ayın 1. De maaş günümdü ama ayın 6. Si oldu maaşım ne eski ne de yeni bankam garantibbvada yok. Mağdur edildim. Emekli promosyonu taşımasından dolayı maaşsız kaldım, ödemelerimi yapamadım ve faiz yedim, telefonun arızalıydı yeni telefon alamadım ve arayanlar bana ulaşamıyor. Halkbank bana virüslü ortamdan dolayı bankanın kendi yarattığı sorundan dolayı bankaya gitmemi istiyor. Bana sorunu yaşatan Halkbank, bankaya ben niye gideyimki. Ayrıca kronik hastayım raporum var. Sorunumu çözmek için mahkemeye mi vereyim. Banka yetkilileri ne işe yarıyor yarattıkları sorunu çözemeyeceklerse? Şikayetçiyim.

Halkbank Logo Halkbank 02 Temmuz 15:25

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler