Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emine'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Halkbank Maaş Kartım İçin Şifre Vermiyor, Maaşıma 2 Aydır Erişemiyorum

3.497görüntüleme
Emine
Emine 12 Ocak 01:23

Maaş kartım daha önce hesabımın bağlı olduğu İstanbul Sarıyer Halkbank şubesine gönderildi, fakat pandemi sebebiyle bir süredir geçici olarak Tekirdağ Şarköy'de yaşıyorum. Şarköy'de Halkbank'ın bir şubesi yok. Çağrı merkeziyle görüşmelerimde önce maaşımı ATM'den kartsız işlemleri kullanarak çekebileceğim söylendi. Fakat ATM'nin kartsız işlemler tuşu çalışmıyor. Daha sonra internet bankacılığını kullanabilmek için başvuruda bulundum. Kartım olmadan internet bankacılığı şifresi veremeyeceklerini söylediler. Bir çözüme ulaşamayınca Sarıyer şubesinde bekleyen kartımı iptal ettirip, bulunduğum adrese yeni bir kart talep ettim. Kartım geldikten sonra şifresini almak için 11.01.2021 saat 23.46'da müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda, "bilgilerinize erişim kısıtlaması var. Şifrenizi veremiyoruz. Şifre almak için şubenize gitmeniz gerekiyor" dendi. 

Kısıtlamanın ne olduğunu ve neden olduğunu sorduğumda "kısıtlamanız olduğu için bu bilgiye erişemiyoruz. Sadece isim-soy isim ve telefon numaranızı görebiliyoruz" dendi. Konuyla ilgili yetkili biriyle görüşmekte ısrar etmem üzerine beni genel müdürlük görevlisinin birazdan arayacağı söylendi ve görüşme sonlandı. 12.01.2021 saat 00.18'de çağrı merkezi tarafından arandım ve bana konu hakkında yine aynı şeyler söylendi. "kısıtlamanız kalkması için şubenize (İstanbul Sarıyer) gitmeniz gerekiyor" dendi. Yaklaşık 2 haftadır yaptığım müşteri hizmetleri görüşmelerinde bugüne kadar herhangi bir kısıtlama yoktu. 2 aydır maaş hesabıma hiçbir şekilde erişemiyorum. Kartım gelmesine rağmen, şifre verilmediği için kartımla da maaşımı çekemiyorum. Tekirdağ Şarköy'den, İstanbul Sarıyer şubesine gitmem dışında bir çözüm sunulmuyor. 62 yaşında biri olarak bu salgın döneminin olası tehlikelerine maruz bırakılıyorum. Kart şifremin şubeye gitmeme gerek kalmadan tanımlanmasını, hakkımdaki erişim kısıtlanmasıyla ilgili açıklamaların yapılmasını, Tekirdağ Şarköy'deki Halkbank ATM'nin kartsız işlemler tuşunun tamir edilmesini talep ediyorum.

Halkbank Logo
Halkbank12 Ocak 08:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank18 Ocak 14:39

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler