11 Ekim
#12769208

Halkbank Kullanılmayan Kredi Kartına Aidat

Yıllardır düzenli bir Paraf platin kredi kartı kullanıcısıydım. Yıllar önce de kredi kartına başvururken de bu karttan kart aidatı alınmayacağı belirtilmişti. Haziran ayında Parafly Platin kredi kartına başvurdum ve kredi kartı elime ulaştı. Parafly kredi kartı için gelen kart aidatımı da ödedim. (Çünkü aktif olarak kullanmaktayım. Herhangi bir şikayet ya da itirazın olmadı.) Bu tarihten itibaren sadece Parafly kredi kartımı kullandım.


Fakat Ekim ekstresinde temmuz ayından itibaren harcama yapılmayan ve ekstre gelmeyen Paraf kredi kartıma ilk defa 108,15 TL kredi kartı aidatı yansıdığını gördüm. Aynı bankadan aynı özellikleri içeren başka bir kredi kartı alıp aidatını ödememe ve ardından yaklaşık 4 aydır Paraf kredi kartımı hiç kullanmamama rağmen yansıyan kart aidatının iptal edilmesi gerekmektedir. Yıllardır müşterisi olduğum Halkbank'nın bu hatayı gidereceğini ümit ediyorum.


Çünkü bu kart kullanılmamakta ve Parafly'a ilave bir özellik sunmamaktadır. Kapatılması konusunda aceleci olunmamasının tek sebebi daha önce kart aidatı alınmamasıydı. Müşteri hizmetlerine konu iletilmiş fakat olumlu bir yaklaşım sağlanamamıştır. Oluşturulan şikayetin muhtemelen cuma gününe kadar neticeleneceği söylenmiş olup tarafıma bir dönüş olmamıştır.

Serhat Serhat 247 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serhat15 Ekim

    Halk bankası telefon hattı ile de oluşturduğum "şikayete" dönüş yapılmamış olup tarafıma şu ana kadar ulaşan yazılı ya da sözlü bir geri bildirim olmamıştır.

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları