04 Kasım
#12901796

Halkbank Küçüksu Şube Ayıbı

Halkbank çağrı merkezinden işlem yapmak istediğimde anne kızlık soyadımın şubece hatalı kaydedildiği ve şubeden güncellemem gerektiği söylendi. Ümraniye'deki Küçüksu Halkbank Şubesine gittim. Kredi satış görevlisince bu işlemin yapılacağı belirtildi. Personeliniz H**** hanım sabah 09:00'da yarım saat müşteri aldıktan sonra yaklaşık 1 saat boyunca hiçbir müşteri almadan bizleri bekletti. En ufak soruya bile numara almadan cevap vermeyeceğini belirtti. En sonunda neden müşteri almadığını sorunca müşterim var dedi ancak müşteri olmadığını biz gözümüzle görüyoruz. 1 saat 20 dakika sonunda G*** hanım kendi müşterilerini bitirip benimle ilgilendi, kendisine 1 saat 20 dakikadır sadece 5 dakikalık işlem için beklediğimi söyleyince H*** hanım yan masadan kaba bir şekilde bana bağırarak işlem yaptığı müşterisi olduğunu, çok önemli bir kişi olmadığımdan alamayacağını söyledi.


Biz G*** hanımla işlemi yapmaya çalışırken hala yan masadan bağırmaya devam edip saygısız bir şekilde "buna gülerim sadece" diye kahkaha atıp garip tavırlarla durumu diğer müşterilerle paylaşıp, duvarda yazılı olmasına rağmen bağırarak sıra no... 'ları okuyup bir yandan da olmadığı halde müşterisi olduğunu belirterek olayları çarpıtmaya devam etti, kendi işlemi yapmadığı gibi yan tarafta kulaklarımı tıkamadan işlem yapmanın formu doldurmanın imkansız hale gelmesini sağladı.


Bu şekilde bir saygısızlıkla karşılaşmadığımdan ve H*** hanım denen (kendisi sıra numarası olmadan günaydın demek için bile yüzünüze bakmayan bir insan) ve lakayıt personelin küçük düşürücü davranışımdan rahatsız olduğum için bu kaydı giriyorum.


Halkbank'taki kredimi kapatıp, kredi kartı ve ek hesap limitimi iptal ettirerek bu banka ile ilişkimi sonlandıracağım.

Gülbeyaz Gülbeyaz 1.071 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi12 Kasım

    Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi04 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları