21 Ekim
#12826036

Halkbank Kredileri Sorunu

Sayın İlgililer ben Halkbank Merzifon şubesine. 2 ay önce esnaf kredi koop. 85.000 TL kredi başvurusu yaptım. Tüm yükümlülüklerimi yerime getirmeme rağmen kredimde kesinti yapılmasını onaylamazsam krediyi onaylamayacaklarını belirttiler. İstemiş olduğum kredi miktarına istinaden 300.000 TL tapu ve ticari araç, 2 kefil göstermeme rağmen ve hiçbir borç durumum olmadığı halde Esnaf kredi koop. Yönetimi kredimi bu şekilde onaylamayacağını belirtmiştir. Bu talepleri yerine getirmiş olsam dahi hiçbir ticari bağım olmayan kardeşlerimin borçlarını ve bu krediden kesilmediği takdirde kredi vermeyeceğini yazılı ve sözlü olarak beyan etmiştir ve bu kesintinin Halkbank Merzifon şube yönetimi tarafından istendiğini belirtmiştir.


Ancak banka yönetimiyle bizzat yaptığım görüşmelerde böyle bir isteklerinin olmadığını tarafıma belirttiler. Buna istinaden bu şartlarda kredi kullanmayacağımı banka yönetimine bildirdim. Cumhurbaşkanımız tarafından esnaflara kolaylık sağlamak amacıyla kullandırılan bu kredileri Esnaf Kredi koop. Yönetimi ve Halkbank Merzifon şubesi kredileri kendi yakın çevresine daha kolay şartlarda sağlamaktadır. Verilen kredilerin incelendiğinde son 3-4 yılda ipotek değerlerinin düşük olmasına rağmen yüksek meblağlarda krediler Halkbank Merzifon Şubesi yönetim bilgisi dahilinde onaylanmaktadır Yakın çevresine verilen kredi taksitlerinin aylarca ödenmemesine rağmen Halkbank Merzifon şubesinin hiçbir işlem yapmadığı da görülecektir. Bu haksızlığın giderilmesini talep ederim.

Ali Ali 769 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali04 Kasım

    Sayın Halkbank a. Ş. Yöneticileri şubeniz kesinlikle benim sorularıma cevap vermemiştir. Müşterimize şube kanalı ile cevap verildi yazmışsınız şubeniz bana ne yazılı ne de sözlü bilgilendirme yapmamıştır. Şikayetime cevap verilmesini beklemekteyim sizin yazılı bilgilendirmeniz dahilinde hukuki yollardan hakkımı arayacağım bilgilerinize.

  • Halkbank Temsilcisi31 Ekim

    Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları