13 Ekim
#12778074

Halkbank Kredi Yapılandırması Yapmıyor

Kredim yapılandırma için Halkbank Alibeyköy şubesine başvurdum. Bireysel müşteri temsilcisi başvurumu aldı ve 3 adet otomatik ödeme talimatını verdim. Kendi adıma kullandığım kredi kartı yüksek limitli olduğundan yeni kredi kartı tarafıma verilememektedir.


Bu yüzden konut kredim yapılandırılmamakta ve diğer kredi kartı limitlerimi düşürerek Halkbank'tan kredi kartı almam istenmektedir. Kredi kartı limitimi düşürmeme rağmen hala yapılandırma yapamıyorum diğer bankada bulunan müşteri limiti diye saçma sapan bir engele takılıyorum zaten verilmiş ve ödenmekte olan bir kredinin yeniden yapılandırılmasının bu şekilde zora sokmanın anlamamı nedir? Ayrıca %1 oranında zaten peşin komisyon da almaktasınız.


15 Ekim salı günü kredi ödemem bulunmaktadır bunu mu bekliyoruz acaba yapılandırma için bu konuda ivedilikle gerekenin yapılmasını ve yapılandırmanın taksit ödemem gelmeden yapılmasını istiyorum.

İbrahim İbrahim 4.593 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi23 Ekim

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları