sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Kredi Kartımı Kapatmıyor

Aydın Aydın16 Ekim 12:11

Paraf Kart sitesinden Halkbank Paraf Kart klasik karta başvurdum. Başvurum olumlu sonuçlanmış. Kredi kartı gönderdiler. Teslim aldığımda Klasik kartımın Gold olarak gönderildiğini gördüm. Neyse dedim uğraşmamak için kullanmak için kart şifresi almak istedim beni müşteri temsilcisine yönlendirdi. Müşteri temsilcisi telefon numaramın sistemlerinde kayıtlı olmadığını bu sebeple yardımcı olamadığını söyledi ve şubeye gitmem gerektiği bilgisini verdi, bende kartımı kapatmak istiyorum bu durumda dedim bir üst yetkili varmış ona aktardı o da kartımı kapatamıyormuş. Çünkü telefon numaram sistemlerinde kayıtlı değilmiş kaydedin o zaman dedim "sonuçta Paraf Kart sitesinden başvururken bütün bilgilerimi yazıyorum adres telefon dahil" maalesef şubeye gitmeliymişim. Dijital bankacılıkta sınıfta kaldınız kusura bakmayın.

İnternetten Halkbank Kredi kartına başvuracakların dikkatine: 1-Siz klasik platin Gold hangi karta başvurursanız başvurun Halkbank hangi kart isterse onu gönderiyor 2-Kartı teslim alsanız bile telefon numaranız sistemlerinde kayıtlı olmayacağı için sizi şubeye yönlendiriyorlar 3-Kartı kapatmak istediniz yine şubeye gitmelisiniz.

Her işi şube ile yapacaksak neden internetten başvuru alıyorsunuz. Kartımın kapatılmasını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 19 Ekim 15:57

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Ekim 12:20

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler