Halkbank Kredi Kartı Yıllık Ücreti!

Ahmet Ahmet10 Şubat 10:07

10 yıldır Paraf kredi kartını kullanmaktayım. Bu kartı alırken beni Halkbank çağrı merkezinden aradılar. 10 yıl önce arayan kişi kullandığım müddetçe hiçbir zaman bu karttan yıllık ücret alınmayacağını söyledi. Bunu birkaç kez kendisine tekrarlattım ve ileride bu sözün arkasında durulmayacağını düşünerek de çağrı merkezinden arayan kişinin adını soyadını, arama tarih ve saatini not aldım. Bu yıl 26 Ocak 2020 tarihinde kartımdan yıllık aidat ücreti çekildiğini gördüm. Durumu Halkbank'a çağrı merkezi ve internet şubesi üzerinden bildirdim. Kart verilirken 8 Şubat 2010 tarihinde saat 09:20 de P**  K**  İsimli çağrı merkezi sorumlusu tarafından arandığımı ve kendisinin benden hiçbir zaman yıllık kart ücreti alınmayacağını söylediğini ilettim. Zaten bu sebeple kartı kabul etmiştim. Ancak Halkbank'a birkaç kez bu durumu bildirmeme rağmen her seferinde dalga geçer gibi kart ücreti tablosunu bana mail attı. 10 yıl önce beni arayan görevli Halkbank 'ı temsil etmiyor muydu? Ayrıca şunu da belirteyim Halkbankası'ndan 2 tane konut kredim var. Bu durumda bile görmezden gelip kredi kartı ücreti almışlar. Sonuç olarak 2 seçenek var ya ben Halkbank çağrı merkezi görevlisi tarafından kandırıldım, ya da çağrı merkezi görevlilerinin sözlerinden Halkbank kendini sorumlu görmüyor. Hangi seçeceğin doğru olduğunu Halkbank'in tarafıma bildirmesini rica ediyorum.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 10 Şubat 19:40

Ben size, bana bilgi verilmedi diye bir şey yazmışmıyım, "hayır". Bana 2014 yılında çıkan yönetmeliği ve kart ücreti tablosunu gönderiyorsunuz. Ben diyorum ki bu kartı bana 2010 yılında ömür boyu ücretsiz diye verdiniz ve bende kabul ettim. Size tarih, saat ve arayan kişinin ismine kadar gönderiyorum. Bu kişi sizin çağrı merkezi personeliniz değil mi? Dediklerini kredi kartı satmak için kendi kafasından mı söylüyor. Ayrıca diğer bir cevabınızda bana Halkbank a ulaşabileceğim telefon numarasını ve faks numarasını gönderdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bende çok uzun süredir bu bilgiyi arıyordum.

Halkbank Logo Halkbank 10 Şubat 11:40

Müşterimize 29.01.2020 tarihinde posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

Halkbank Logo Halkbank 10 Şubat 10:08

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler