Halkbank Kredi Kartı Yenilemede Hüsranı!

İlyas İlyas11 Mayıs 19:54

1 Mayıs'ta kullanmakta olduğum Paraf Gold kartım kullanılamaz hale geldiği için yenileme talebinde bulundum. Başvuru sırasında yenileme işleminin ne kadar süreceğiyle ilgili bilgi verilmedi ancak kart basım işlemi yapıldıktan sonra tarafıma mesaj geleceği ve internet bankacılığı üzerinden kart bilgilerimi görebileceğim söylendi. (internet alışverişi için). 

Aradan 10 gün geçti tarafıma gelen ne bir mesaj ne de bir bilgilendirme... Müşteri temsilcisine de bağlanamıyoruz ne hikmetse ki 1 kez bağlanabildim onda ise bakımda oldukları ve bu yüzden işlem gerçekleştiremediklerini, daha sonra aramam gerektiğini söylediler. Şu günlerde böyle köklü bir devlet bankasının kendi maaş müşterisini bu denli mağdur etmesi ne denli hoş görülebilir ki...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 11 Haziran 10:25

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon İlyas 18 Mayıs 17:33

Halkbank diyalog 7/24 ulaşamamam için hizmette anlaşılan... 13 mayısta arandım kredi kartı başvurum için ve dedim ki eve gönderin. Sonrasında malum bildiğimiz Halkbank müşteri hizmetleri... Hiçbir şekilde ilgili müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum. Farklı kategoriden müşteri hizmetlerine bağlanıp ilgili birime aktarma yaptırıyorum ama yine açan yok. İstemiyorum kardeşim! Sizin ne kredi kartınızı ne de maaş harici bir hizmetinizi kullanmak istemiyorum. Mağdur ettiniz resmen. Şu yaşadığımız süreçte bir müşteri bu kadar mağdur edilmez... Kredi kartınızı da istemiyorum. Bir ulaşabilsem tek talebim bu olacak şimdilik...

Halkbank Logo Halkbank 12 Mayıs 08:16

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler