Halkbank Kredi Kartı Ve Bankacılık Hizmet Sorunu

Mediha Mediha10 Şubat 15:04

Paraf Gold Kredi Kartımı 2018 yılında tüm borçlarını ödeyip kapattım, üzerinden aylar sonra 1 TL bile olmayan bir borç yansımış ( borç detayı ile ilgili Net Bir bilgiye ulaşamadım) Ben tabi kredi kartımın kapatılmış olduğu ve borçsuz olduğu bilgilerini gördüğüm için konudan bihaber 1 sene geçmiş. 2019 yılında sadece mesajla bilgilendirme yapılmış. Takibe alındığımı tesadüfen mesajdan gördüm, böyle önemli bir konu için şahsıma hiçbir şekilde telefonla ulaşılmadı. Aldığım cevapsa kredi kartını online talep edildiğinden aranmıyormuş. Aradığımda ise ilgili borç bilgisini dahi göremediler, Ankara Şubeye ulaşarak öğrenebildim. Söz konusu borç faizle birlikte 19 TL. Bulunduğum yerdeki en yakın şubeye gittim.

 İşlemi Ankara Şubede yapmam gerektiğini söyleyen banka memuru ile karşılaştım. Ankar'da ki memuru arayıp Payas şubedeki memur ile görüştürdüm. Bir şekilde Ankara şube parayı tahsis etti çok şükür. Şu an bu sorumsuz bankacılık işleminden dolayı 5000 TL üzerinde maaşı alan birisi olarak 19 TL lik kapanmış takipli bir dosyam mevcut ve bu yüzünden konut kredim kabul edilmiyor. Konuyu çözmesi için ilgili değerlendirmenin yeniden yapılabilmesi adına Halk Bankası'na başvuruda bulundum ancak genel müdürlükten otomatik red geliyor diye işlem yapılamıyormuş. Kredi kartını kapatmak istediğimde 100 TL lik puan teklif eden banka, 19 TL için telefon açma zahmetinde bulunmayıp, neden olduğu mağduriyeti de çözmediği gibi otomatik cevaba bağladı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 17 Şubat 16:09

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 10 Şubat 14:36

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler