sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Kredi Kartı Ücreti Kesiyor!

Emel Emel02 Kasım 2019 18:22

Yaklaşık 6 yıl önce Halkbank Sultanbeyli şubesinin maaş müşterisi oldum. Bundan 2 yıl önce çalıştığım kurumun anlaşması bitti ve başka bir bankanın maaş müşterisi oldum. Fakat Halkbank'nın hesabını kapatmadım. Son iki ay öncesine kadar da kullandım. 2 ay önce kredi kartımdaki borcumu kapattım. 19 Ağustos'ta kredi kartımın borcu olmadığına dair bilgilendirme SMS i aldım. Eylül ayında bir mesaj gelmedi. Ekim ayında hesap kesim tarihi 18 Ekim 2019 olmasına rağmen herhangi bir mesaj gelmedi. Ta ki hesap kesimi 18 Ekim 2019 olan ve son ödeme tarihi 28 Ekim 2019 olan kartımın bankanın benden tahsil etmek istediği kart ücreti borcunun olduğunu bildiren bilgilendirme SMS i 31 Ekim 2019 tarihinde kayıtlı olan cep telefonuma geldi. Ben de bunun üzerine aynı gün Halkbank Sultanbeyli TEM şubesini aradım. Bu kart ücretinin kalktığını niye şimdi kart ücreti kestiklerini ve beni zamanında bilgilendirmediklerini söyledim. Telefonda konuştuğum müşteri temsilcisi Ağustos 2019 da yasanın değiştiğini ve artık kart ücreti aldıklarını söyledi. Ben de kart ücreti alacaklarının bilgisinin önceden tarafıma kayıtlı e-mail adresime mail yolu ile ya da cep telefon numarama SMS yolu ile herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını ve bu kart ücretini ödemeyeceğimi bildirdim. Kendisi Halkbank şubelerinin bununla ilgilenmediğini şikayetimi Halkbank Diyaloğu arayarak iletmem gerektiğini ifade ettiler. Bunun üzerine hemen Halkbank Diyaloğu aradım. Şikayetimi ilettim. Nasıl ki bizi her türlü kampanyalardan SMS veya mail yolu ile haberdar ediyorlarsa " kart ücreti alınacağı" bilgisini de bizlere iletmeleri gerektiğini söyledim. Fakat dün 1 Kasım Cuma günü mail adresime Halkbank Tahsilattan mail göndermişler. Diyorlar ki bankalardaki sicilimin etkilenmemesi için bu borcu hemen ödemeliymişim. Yani 18 Ekim 2019 hesap kesim tarihi olan ve son ödemesi 28 Ekim 2019 olan kartımın kart aidatı ücreti borcunu bana 31 ekim 2019 da bildiriyorlar. Zaten son ödeme tarihi geçmişti yani. Bir de üstüne mail atıyorlar. Madem borcuma karşılık hemen mail geliyor, niye kart ücreti alacağınızı önceden bildirmiyorsunuz sayın Halkbank yöneticileri. Biz de ona göre kartımızı kullanmak istersek bunu kabul ederiz. İstemezsek kartımızı kapatırız. Yani saygıdeğer Halkbank hem suçlusunuz hem de bizi kredi sicilimizin etkilenmesiyle tehdit ediyorsunuz. Beni 18 Ekim olan hesap kesimi sonrasında 19 Ekim'de haberdar etseydiniz ben de ilgili mercilere şikayetimi iletir gerekli işlemleri yapardım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 06 Kasım 2019 11:50

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 04 Kasım 2019 08:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler