Halkbank Kredi Kartı İptalimin Yapılmaması

Yasemi̇n Yasemi̇n20 Mart 23:30

Ben bir emekli olarak size burada maaşımı aldığım banka olan Halkbank'in kredi kartı ve maaş kartını iptal ettirmek için çektiğim sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.

maaşımı alacağım bankayı değiştireceğimden emeklilik maaşımı aldığım ve aynı zamanda kredi kartı sahibi olduğum Halkbank Ankara Dikmen şubesine gittim ve talebim doğrultusunda maaş Kartımı iptal ettirebildim; Ancak oradaki görevli kredi kartımı Halkbank Diyalogdan iptal ettirebileceğimi söyledi.

Bunun üzerine yarım gün uğraşı sonucunda ancak müşteri temsilcisine ulaşabildim. Bana banka şubesine gitmem gerektiğini ve buradan imzalanacak bir belgenin Genel Müdürlüğe gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Ben de bir gün sonra şubeye tekrar gitmek zorunda kaldım; Başvurumu pek ciddiye almayan ve benimle ilgilenmeyen çalışanlar Halkbank Diyalogdan işlemimi yaptırabileceğimi söyleyip, gayet ilgisiz bir şekilde bankadan beni gönderdiler.

Bu konuda bilgi alabilmek için vatandaşı bu kadar yormak ve üzmek herhalde hiçbir banka çalışanının hakkı değildir. Hele de içinde bulunduğumuz bu zor günlerde (sokağa çıkmanın bile zor olduğu) fakat aralarında iyi insanlarında olduğunu görmek beni bir nebze rahatlattı. Güvenlik Görevlisi beye ilgisinden ve güler yüzünden ötürü teşekkür ederim.

Umarım Halkbank bundan sonra müşterilerine daha kibar ve ilgili davranır.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Yasemi̇n 04 Nisan 23:03

Hesabıma bilgimiz olmadan promosyon yatırıp onay alınmadan bloke konmuştur. Başka bankaya geçiş yapamıyorum. Müşteri hizmetlerini arıyorum açan yok. Canlı destekten ulaştım bizi şubeye yönlendiriyorlar. Sağlık bakanlığının almış olduğu tedbirleri hiçe sayıp dışarıya banka şubesine gitmek istemiyoruz. İnsanların sağlığıyla oynuyorsunuz. Sorunumun derhal giderilmesini istiyorum.

Halkbank Logo Halkbank 25 Mart 16:37

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 23 Mart 08:09

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler