Halkbank Kredi Kartı Hikayesi!

Seda Seda11 Eylül 22:46

19.08.2020 Tarihinde kredi kartı yeniletme isteğinde bulundum. Kartımın eve teslim edilmesini, Covid 19 pandemisi sürecinde gidip teslim almak istemediğimi belirttim. Ancak dediklerimin aksine kartım şubeye teslim edildi. 1 ay içinde hatanın düzeltilmesi için defalarca aradım ancak sonuç yok! Bugün kartımı teslim almak için gittiğimde kartımda 6 yıl önceki soy ismim yazılıydı. Şubedeki görevli bile duruma şaşırdı. Çünkü internet bankacılığında görünen kredi kartımda soy ismim güncel olan soyismimdi. Müşteri temsilcisini aramamı söyledi. Müşteri temsilcisini aradım. Kartınızı yenileyelim dedi. Peki dedim. Eve geldiğimde elimdeki kredi kartının da kapatıldığını öğrendim ve bunu bana müşteri temsilcisi söylemedi. Şikayet için aradığımda kart bölümüne yönlendiriyorlar ama hiçbir şekilde o bölüme bağlanamıyorum! Sorunum çözülmedi. 1 ay daha bekleyecekmişim gibi görünüyor. Senelerdir Halkbank'nın maaş müşterisiyim ama sorunum en en en kısa sürede çözülmezse kredi kartımı teslim almadan kapatacağım. Ben böyle rahatlık ve müşteri MEMNUNİYET-SİZLİĞİ görmedim.

Gelişme :

2 hafta önce

19.08.2020 Tarihinde Halkbank'ndan kredi kartı yenileme talebinde bulundum. Covid Pandemisi sebebiyle bankaya gitmemek için kartımı evime gönderilmesini istedim. Buna rağmen kart bankaya gönderilmiş. Gidip teslim aldığımda kartımın üzerinde soy ismim 6 yıl önceki şekliyle yazıyordu ancak internet bankacılığında kredi kartımda güncel soy ismim yazıyordu. Yenilenmesini talep ettim. Bu kez kredi kartım bankada kayıtlı bile olmayan eski ev adresime gönderilmiş. Düzeltilmesini istedim. Kuryede düzeltildiğini söylüyorlar ancak hala kredi kartım teslim edilmedi. Yaklaşık 7 haftadır kredi kartımı teslim almaya çalışıyorum. Banka sorunumu çözemiyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Seda 3 hafta önce

19 ağustosta başvurduğum kredi kartım 1 Ekim itibariyle hala tarafıma iletilmiş durumda değil. Bu kadar saçmalık olmaz!

profile-icon Seda 18 Eylül 15:15

Halkbank (sistemde güncel soy ismim kayıtlı olmasına rağmen) 6 yıl önceki soy ismimle kredi kartımı gönderdiği yetmezmiş gibi şimdi de sistemde güncel adresim kayıtlı olmasına rağmen eski ev adresime kredi kartımı göndermiş. Bu dikkatsizlik değil, ilgisizlik. Çünkü sistemde ev adresim güncel olarak kayıtlı. Nereden bulup o eski adresleri, soyisimleri çıkarıp buluyorlar bilemiyorum. Tekrar yeniliyorum, Halkbank'ta müşteri memnuniyet-SİZLİĞİ ön planda.

Halkbank Logo Halkbank 14 Eylül 10:06

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 14 Eylül 07:56

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler