sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Kredi Kartı Güvenlik Açığı

Cahide Cahide3 ay önce

18/11/2019 tarihinde sosyal medya üzerinden e devlet logolu kredi kartı aidat ücretinizi hesabınıza aktarma için formu doldurun şeklindeki linke tıkladığımda açılan sahifede kart bilgilerim istendi ve bu arada S/Epttavm 2 logolu art niyetli firma tarafından 5.805,70 TL kartımdan çekildi hemen Halkbank Dialog'u arayıp şüpheli işlem bildiriminde bulundum kart iptal edildi S 1901464*** referans numaralı harcama itirazı oluşturuldu. 21/11/2019 tarihinde Halk Bankası'ndan gelen maille harcama itirazımın olumsuz sonuçlandırıldığı bildirildi. Bankadan bana 3D Secure şifresi gelmemiştir ve yine harcama çekildiğinde bankadan harcama size mi aittir şeklinde mesajda gelmemiştir.

Yargıtay 19. HD 2014/7414 e. 2014/12133 k sayılı ilamı'na göre, #<3># ile sanal ortamda yapılan harcamanın internet üzerinden güvenli alışveriş “3 d Secure” çerçevesinde davacıya ait kredi kartı bilgilerinin 3. Kişiler tarafından ele geçirilmek suretiyle gerçekleştiği konusunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Bankalar birer güven ve İtimat kurumları olduklarından kural olarak hafif kusurlarından da sorumludurlar. Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri internet bankacılığı yoluyla 3. Kişiler tarafından sahte şifre oluşturulmak suretiyle yapılan harcamalardan dolayı sorumlu tutulamaz. Bu sebeple yapılan yanıltmanın ücret iadesinin en kısa sürede kartıma iadesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cahide 2 ay önce

Halkbank sıkayetımı olumsuz olarak sonuclandırıp 5800 TL paramı dolandırıcılara odedı.

profile-icon Cahide 2 ay önce

Şikayetım halen cozumlenememıştır. Gerekli incelemelerın devam ettıgı yonunde tarafıma bilgi verılmıştır

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Cahide 2 ay önce

Aynı şekilde aynı firmadan Garanti Bankası kredi kartından dolandırılan arkadaşımın parası harcama itirazı olumlu bulunarak kartına iade edildiği halde Halkbank harcama itirazımı olumsuz bularak haksız çekilen 5805,70 TL. Yi hizbir hizmet ve mal alımı sunmayan dolandırıcı firmaya aktarmıştır. Paramın iadesini istiyorum

profile-icon Cahide 3 ay önce

Bankanızca 3D Secure güvenliği sağlanmadan ve harcama tarafınıza mı aittir mesajı gelmeden bankanızın hatası nedeniyle dolandırıcı firma tarafından kartımdan çekilen 5805,70 TL. Nin derhal kartıma iadesini talep ederim

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler