Halkbank Kredi Kartı Görünmüyor

Emre Emre4 hafta önce

Kredi kartı gönderdiniz lakin bu karta ne şifre alabiliyorum. Ne de mobil bankacılıkta bu kartı görebiliyorum. Müşteri hizmetlerine bağlanılmıyor zaten orası ayrı bir sorun. Bağlandıktan sonra aldığım cevap kartınız tanımlı değil şubeye gitmeniz gerekmektedir dediler. 

Şubeye yakın bir yerde mi oturuyoruz da bunu çok rahat dile getiriyorsunuz. Kart gönderiyorsunuz ama tanımlamadan gönderiyorsunuz. Bu ne biçim bir gerçekten anlamıyorum. Yarın bir günde kart aidat ücreti dersiniz. Devletin bankası deyip güveniyoruz ne yazık ki işleri doğru yapmayan kişiler var.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler