Halkbank Kredi Kartı Borcumu Ödememe Rağmen Borç Çıkartıyorlar

Reyhan Reyhan04 Ağustos 20:31

Şubat ayında kapattırdığım kredi kartımın 3000 TL borcunu tamamıyla ödedim. Her ay düzenli olarak250 küsur tl borcumun olduğu bilgisi geliyor. İlk ay limitim 3000 ve kullanılabilir limitim 3000 TL iken şu an limit 3000 TL ve kullanılabilir limitim 2983.87 TL oldu. Borç yokken nasıl borç çıkarıyorsunuz diye aradığımda müşteri hizmetlerine ulaşılamıyor. Sesli yanıt sistemi başka müşterilere hizmet veriyor diye uyarı verip pat diye telefon kapanıyor. Kayıp/Çalıntıya bağlanıyorum -kayıp olarak kapattığım için- hizmet veremiyorum ben diyor ve aktarıyor. Aktarma işi de hikaye asla müşteri hizmetlerine bağlanamıyorsunuz. Bir de herhangi bir şubeye gitsem bana destek olurlar mı diyorum bana yardımcı olmaya çalışırlar ama asıl şubeye gitmeniz gerekiyor dendi. Zaten zamanında İstanbul Üniversitesi'ni kazandığımda bana direkt hesap açmışlar benim haberim olmadan. Uzun yıllar haberim olmadı. Yıllar sonra kredi kartı çıkarttığımda öğrendim hangi şubeye bağlı olduğumu. Neyse, eski bankacı olarak kayıp çalıntı diye bir departman olmadığını aslında inbound çalışan olduğunuzu da biliyorum ve bozuntuya vermiyorum. Ne kadar isteksiz bankacılık anlayışı. Benim hiç kartım olmadığı için müşteri hizmetlerine bağlanamıyorum. Ne kadar ayıp. Kredi puanımı düşürüyorsunuz ayıp değil mi? Konu ile ilgili beni avukatlık yapma planınızdasınız sanırım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 hafta önce

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Reyhan 05 Ağustos 11:00

Öncelikli olarak şikayetimi okumadan vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim, minnettarım size! Belirtmiş olduğunuz numaralar artık müşteriniz olmadığım içindir sanırım sesli yanıtta "müşteri temsilcisine aktarıyorum" deyip meşgule düşürmektedir hat direkt olarak suratıma kapanıyor. Sesli yanıt sisteminiz Koronavirüs salgını nedeniyle hatlarımız yoğun diyor, teşekkür ederim kendisine. Şubeye gidip dışarı çıkmamı istiyor ben de salgına tutulurum belki. Sizin yüzünüzden hiç anlamadığım şekilde belki de avukatlık olacağım ve kredi puanı diye bir şeyim kalmayacak. Bir bankacı olarak yeni bir iş bulamayacağım belki de bankalarda avukatlık durumundan dolayı. Size hala ulaşamıyorum, siz bana hala otomatik mesajla dönüyorsunuz. Tebrikler.

Halkbank Logo Halkbank 05 Ağustos 08:05

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler