sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Kredi Kartı Borcu Mağduriyeti

Mehmet Mehmet29 Mart 16:38

Halkbanka'sına ait kredi kartımın 487 TL lik borcunu 3 ay süreyle ödemeyi gayri ihtiyari sebepten dolayı unutmuşum. Bu borcumun tamamını bankanın mobil uygulamasından ödedim. Daha sonra maaş müşterisi olduğum bankadan daha önceden çekmiş olduğum kredi daha uygun faiz oranlarıyla yapılandırmak istedim. Ancak bu Halkbank'nın kredi kartı borcu 487 lik borcun gecikmeye girmesinden dolayı bireysel müşteri temsilcisi kredi çıkmadığını söyledi. Bununla ilgili V** müşteri temsilcisi gerekli ilgi ve alakayı göstererek gerekli yerlerle yazışmalar yaparak kendilerine düşeni yaptılar. 

Daha sonra Diyarbakır Karacadağ şubesine gittim. Durumumu müşteri temsilcisine ilettim. Beyefendi gerçekten çok iyi bir şekilde benimle ilgilendi. Hiçbir gecikme ve aksaklık kalmadığını ve ödemelerimdeki gecikmeyi giderdiğimi söyledim ve gittiğim ilk tarih olan 6 martta gerekli yerlerle yazışmalar yaparak bankaya borcumun ödendiğini dair yazılar yazdı. Bu işlem birkaç defa gerçekleşti. Ancak hala Halkbank'a si tarafından tarafıma herhangi bir düzeltme ve cevap gelmedi. Mobil uygulamadan da mail göndermeme rağmen bir düzeltme gerçekleşmedi ve ben mağdur oldum. Koskoca Halkbank bir müşterisinin mağduriyetini gidermiyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 31 Mart 11:59

Evet 25 gün önce de aynı mesajı gönderdiniz. Hala da göndermeye devam etmektesiniz. Bankamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. İlettiğiniz sorun en kısa zamanda değerlendirilecektir. Ama hiçbir çözüm yok. Bu mesajla benim sorunum çözülmemiştir.

Halkbank Logo Halkbank 30 Mart 16:44

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 30 Mart 08:35

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler