Halkbank Kredi Kartı Aidatı Alıyor

Bayram Bayram10 Ocak 12:24

Halkbank'in kredi kartı parafı, maaş hesabımızın Halkbank'ta olduğu dönemde verdiler ve kullanmaya başladık. O sıralar piyasaya daha yeni yeni çıkıyordu.

Verdiklerinde kart aidatı yok diyorlardı bu yüzden bu bankanın kredi kartını kapattırma ihtiyacı duymadım. Tercih sebebim bu olmuştu. Sonrasında başka bir banka ile anlaşma yapıldı. Ancak ben bu bankanın kredi kartını kullanmaya devam ettim. Aralık 2019 kart ekstremde kart ücreti ve BSMV ücretinin yansıtıldığı gördüm.

Müşteri hizmetlerini aradığımda iade edilemeyeceğini Ağustos 2019'dan itibaren yansıtılmaya başlandığı ve tarafınıza yansıtılacağının bildirildiğini söylediler. Halkbank'a yakışmadı bu tavır. Alınmayacağı söylenen ücreti neden aldınız? Bu ücretin iptalini talep ediyorum. Sorun çözülmezse Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvuracağım ve bu kartımı da kapatacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 10 Ocak 13:58

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 10 Ocak 13:05

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler