Halkbank Kredi Kartı Aidat Kesintisi

Şenol Şenol05 Mayıs 04:55

Daha önce maaş müşterisi olduğum Halkbank tarafından Paraf Gold kredi kartı verildi. Kart aidatı yansıması için cep telefonu hatlarımın otomatik ödeme talimatı alındı. maaş aldığım banka değişti. Hiçbir bilgilendirme yapılmadan ve otomatik ödeme talimatı olmasına rağmen 64 TL kart aidat ücreti BSMV 3.20 TL kesintisi yapılmış. Bilgilendirme yapılmadan ve otomatik ödeme talimatı varken yapılan bu kesintinin iptal edilmesini istiyorum. Tarafıma iadesinin ve gerekli işlemlerin yapılması istiyorum. Aksi halde kredi kartımı iptal ettireceğim ve itiraz için yasal başvuruda bulunacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Şenol 06 Mayıs 16:32

Müşterinize verdiğiniz cevabı yazsaydınız ya talebiniz reddedilmiştir. Şuralara başvuru yapabilirsiniz. Hala sorularıma cevap verilmeden oyalama mesajları atılıyor.

Halkbank Logo Halkbank 06 Mayıs 16:25

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Şenol 06 Mayıs 11:32

Söz konusu mevzuatın 2. Bölümün 5. Maddesininin 3 ve 4. Fıkralarında (3) Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekmektedir. Kuruluşlar tarafından finansal tüketicinin onayının alındığı ispat edilemediği takdirde, onay alınmamış sayılır. (4) Finansal tüketiciler ile yapılacak sözleşmeler kapsamında sunulacak ürün veya hizmetlerin ücret tarifesini ve bilgi verilmesi gereken diğer hususları göstermek üzere sözleşmeye ilişkin her bir ürün veya hizmetin asgari olarak; adı ya da tanımı, vadesi ya da süresi, tahsil edilecek faiz, kâr payı veya ücret kalemleri ile bunların tahsil yöntemi, geçerli olduğu süre, geçerlilik süresi sonunda yapılacak değişikliğin tutarı, oranı ya da değişikliğin hangi esasa göre yapılacağı hususlarını içerecek şekilde bilgilendirme formu hazırlanması zorunludur. Bilgilendirme formu sözleşmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sözleşmenin yazılı olarak kurulması durumunda bu formun taraflarca imzalanmış bir nüshasının finansal tüketiciye verilmesi zorunludur. Kalıcı veri saklayıcısı ve kayıt altına alınan telefon aracılığıyla kurulan sözleşmelerde finansal tüketici kullanılan araca uygun şekilde bilgilendirilir. İspat yükü kuruluşlara aittir. Denilmektedir.

profile-icon Şenol 06 Mayıs 11:10

Benim sorum niye bilgilendirme yapılmadığı ve otomatik ödeme talimatı verdiğim halde kart ücreti alındığı. Halkbank'ın cevabı gülersiniz. 03.10.2014 tarih, 29138 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin; 6/1 Maddesine istinaden Bankamız, Paraf ve Parafly kredi kartlarından yıllık kredi kartı ücreti almaktadır. Dediler.

profile-icon Şenol 06 Mayıs 00:38

2 kere Halkbank diyaloğa başvuruda bulundum. Hep aynı cevapla dönüş yapılacaktır dendi ama dönüş olmadı. Bunlar oyalama taktiğidir.

Halkbank Logo Halkbank 05 Mayıs 08:10

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler