sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Konut Sigortası Haksızlığı

Abdullah Abdullah12 Kasım 2019 14:49

Dün hesaplarımı kontrol ettiğimde, hesabımda para olmamasına rağmen ek hesabımdan 282,38 TL ve 80,69 TL para kesilmiş olduğunu gördüm. Ayrıntısına baktığımda 80 TL'nin zorunlu DASK sigortası, 282 TL'nin ise konut sigortası (poliçe no:928**422) için olduğunu gördüm. Halk sigortayı aradığımda parayı kesen şube ile görüşmemi söylediler. DASK zorunlu olduğu için bir nebze mantıklı karşılıyorum (aslında bilgim dışında hiçbir şekilde hesabımdan para kesmemeleri lazım üstelik ek hesaptan) hatta geçen yıl DASK'ı dışarıdan farklı bir şirkete sigorta yaptırmama rağmen Halkbank aynı ev için yine bilgim dışında DASK yapmış ve fazladan para vermiş. Ancak hiç bir zorunluluğu olmamasına rağmen nasıl konut sigortası yapıyorlar, nasıl hesabıma girip para alabiliyorlar anlamış değilim.

Üstelik başka bir yerde ikamet ettiğim için evde oturmuyorum bile. Şube ile görüştüğümde parayı kiracıdan alabilirsiniz diye de teklif sunuyorlar. Hangi mantık başkası adına karar verip işlem yapmanıza olanak sağlıyor anlamak mümkün değil. Şube bu kesintiyi 2012 yılı sonunda kredi çekerken sözleşmemde konut sigortası yaptırmayı kabul ettiğimi ve buna istinaden para aldıklarını söylüyor. Ancak aradan 7 yıl geçmiş şimdiye kadar yapmadıkları sigortayı yapacakları tutmuş. Belki de arada aynı şekilde hesabımdan para almışlar ama farkında değilim. Gelelim işin diğer bir kısmına; sözleşmeye öyle bir maddeyi gizlemiş olsanız da bir hizmeti sunarken (konut kredisi hizmeti) başka bir hizmeti zorunlu tutamazsınız. Bunu keyfi olarak uygulayamazsınız. Sigortayı iptal edip paramı iade etmediğiniz takdirde önce Tüketici Hakem Heyeti'ne ve ardından da bilgim dışında faize sebep olacak şekilde ek hesabımdan para aldığınız için savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Bir kamu yani devletin, halkın bankası olarak nasıl bunu yapıyorsunuz çok şaşırtıcı.

 • - Görüntüleme
 • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Abdullah 15 Kasım 2019 15:48

Bilgilendirme falan yapılmadı, sadece bildiklerini okudular... Herhalde şubeniz size sağlıklı bilgi ulaştırmıyor... Bana bilgi vermeden ek hesabıma erişip Konut Sigortası yapamazsınız. Kişisel bilgilerime erişip bu bilgileri benim bilgim dışında sigorta firmasıyla paylaşıp poliçe hazırlatamazsınız... Daha poliçenin yüzünü de görmedik, o kadar iş yaptınız madem poliçemi bana mail olarak ta olsa göndermelisiniz... Siz hiç bankanızın işlemleriyle ilgili şikayet sayılarına baktınız mı? Geçen yıl kasım ayında bu sadece sitedeki aylık şikayet sayınız 168 iken, bu yıl kasım ayının daha yarısında 1843 olmuş farkındamısınız... Müşteri memnuniyetsizlik oranınız %1000 den fazla artmış. O zamandan bu yana istikrarlı bir şekilde memnuniyetsizliği artırmışsınız... Şikayetleri çözüm oranınız ise %10...

Halkbank Logo Halkbank 15 Kasım 2019 11:54

Müşterimize 14.11.2019 tarihinde şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Abdullah 15 Kasım 2019 10:33

Dün Halkbank Silifke Şubesinden aradılar... Arayan kişi biz size anlatmıştık neden şikayet ediyorsunuz tavrıyla arayıp genel anlamda sigortayı iptal etmeyeceklerini, Tüketici Hakem Heyetine başvurmamı, bu işle bankanın hukuk biriminin ilgileneceğini kendine yakışan üslupla ifade etti. Ne kadar garip bir durum banka görevlisi istediği zaman hesabıma girip bir işlem gerçekleştiriyor ve pişkin pişkin bunu yasalmış gibi anlatıyor ve yapabileceğini söylüyor... Dask'in zorunlu olmasını ve bankanın, kullandırdığı kredi teminatını güvenceye almak istemesini normal karşılıyorum ancak bir hukuk devletinde aynı yere ikinci dask'ı yapmasını, hesabıma izinsiz erişip işlem yapmasını hiçbir mantık izah edemez. Zorulu olsa bile ben konut sigortamı sizin şirketinizden yaptırmak zorunda değilim. Yapmadan önce bana bilgi verseniz ve teklif sunsanız bu şekilde olmazdı. Hiç yardımcı olmadığınız gibi bankaya olan güveni sarstınız... Yapılan işlem yasal olmayan bir gasp... Hukuk büromuz ilgilenir deyip te aba altından sopa gösteriyor telefon eden şahıs bir de... Neticede şimdilik çözemedik... Bakalım artık önce hazine ye yazacağım, sonra tüketici heyetine o da olmadı Tüketici Mahkemesi'ne...

Halkbank Logo Halkbank 12 Kasım 2019 14:59

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
 • Yorum yazabilmek için ya da .

 • profile-icon Abdullah 21 Şubat 16:41  

  Konut sigortasıyla ilgili olarak hazine müsteşarlığına 3. Müracaatım sonunda Halk Sigorta Genel Müd. Tarafından 02.01.2020 tarih ve 3 sayılı yazıyla poliçemin iptal edildiği ve tüm ücretin hesabıma iade edildiği bildirildi ama hala param yatmadı.

  • 1Yorum
  Cevapları Gizle (1) arrow
  profile-icon Abdullah 06 Mart 11:00  

  Sonunda param iade edildi...

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler