Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Halkbank Konut Kredisi Sebebiyle Zorla Sigorta Ödemesi Alıyor

Barış
16 Nisan 14:37
375

Halkbank Antalya ili merkez şubesi aracılığıyla kullanmış olduğum konut kredisi için 08.04.2024 tarihinde 5572**260-0 poliçe numaralı, prim tutarı 4.106,60TL olan kredili konut sigorta poliçesi, iznim olmadan Türkiye Sigorta şirketi adına konut sigortasını yenilemiştir. Banka hesabımdan bu tutar tahsil edilmiştir. Bu sebeple itiraz ettiğim Türkiye Sigorta a. Ş cevap vermiş ve cevabında Dain-i Mürtehin olarak Türkiye Halkbank Antalya Şubesini göstermiştir. Bu hususta, yapılan poliçenin iptalini, prim tutarının kesintisiz olarak tarafıma iadesini ve kendi rızam ve onayım olmadan tekrar yenilenmemesini, tutarın ivedilikle hesabıma iadesini istiyorum. Sigorta özel klozunda da "Sigortacının sigorta poliçesini vade bitiminde yenileme zorunluluğu yoktur. Yenilemenin yapılabilmesi için sigorta ettirenin talebi ve şirketimizin kabulü esastır" İfadesi yer almaktadır. Kredi kullanan kişiye talep etmesi halinde konut paket sigortası yaptırılabilir ve her yıl yenilenir. Konutlar veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına (DASK) tabidir. Konut sigortasının yenilenmesi kredi kullanan kişi sorumluluğundadır. Kredi kullanan kişiye talep etmesi halinde hayat sigortası yaptırılabilir.' denilmektedir. DASK dışındaki tüm sigortaların kredi kullanan kişinin talep etmesi halinde yapılacağı belirtilmektedir. 6502 sayılı kanunun 38. Maddesinde açıkça belirttiği gibi tüketicinin isteği dışında bu tarz sigorta lemleri yapılamaz. Bu durum tc. Kırklareli 1. Asliye hukuk MAHKEMESİ'nin Esas-Karar No: 2010/462 Esas - 2011/1081 numaralı emsal kararında açıkça belirtilmiştir. Rızam dışında yenilenen 5572**260-0 numaralı sigorta poliçesinin iptal edilmesini, prim tutarının Halkbank’ta bulunan ilgili hesabıma ivedilikle iadesini talep ediyorum.

Halkbank Konut Kredisi Sebebiyle Zorla Sigorta Ödemesi Alıyor
16 Nisan 14:48 (Şikayetten 10 dakika sonra)

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

16 Nisan 14:59

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Barış
18 Nisan 13:21

Aldığımız konut kredisi gereği sigorta yapmak zorunlu diyorlar. Yoksa krediniz iptal olur diyorlar. Mahkemelerin Emsal kararları var, konut kredisinde zorla konut sigortası yapamazlar. Yaptılar, ve her yıl yeniliyorlar. Hukuk tanımaz, bir anlayışla müşterilerini mağdur ediyorlar

Benzer Şikayetler

Halkbank Bilgim Dışında Türkiye Sigorta Konut Poliçesinin Yenilenmesi

Erdi
07 Mayıs 14:28
374
1

Halkbank Gelibolu Şube İlgisizliği

Oğuz
21 Mayıs 15:03
108

Halkbank Telefon Numarası Güncelleme Sorunu

Gizem
18 Mayıs 21:54
100
Halkbank Telefon Numarası Güncelleme Sorunu

Halkbank Türkiye Sigorta Poliçe Yenilemesi Hakkında

Sinan
12 Mayıs 09:37
124
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz