Halkbank Konut Kredisi Faiz Değişikliğinden Mağduruz, Onaylı Kredimiz İptal Old

Kadir Kadir12 Ağustos 11:33

04.08.2020 tarihinde, satın alacağımız eve Exper gitti. İstediğimiz kredi miktarının altında da olsa kredimiz onaylandı ve bankacı bizi imzaya çağırdı. İmza atmaya gittiğimiz gün (11.08.2020) ise sistemin kapandığını ve kredi işleminin gerçekleşemeyeceği iletildi. 0.64 faizli kredinin işleme kapatıldığı ve sürecin devam edemeyeceği iletildi. İmzaya gidilen gün böyle bir problemle karşılaşmak gülünç. Bu nasıl bir hazırlık nasıl bir sistem anlayamadık. Gerekli yerlere bütün şikayetleri yaparak sorunun çözümü için bekleyeceğiz. Kamu bankası olmanıza rağmen böyle bir işgüzarlığı nasıl gerçekleştirdiniz anlamakta güçlük çekiyoruz. Problemi çözmek için bütün haklarımızı kullanacağız. Aynı zamanda karşımızda bir muhatap bulmak da imkansız. Neyin ne olduğu bilinmiyor. Bu sorunu da acilen çözerseniz iyi olur. 0.64 faizli öncesinde onaylanmış kredi için imzaya gidildiği gün sistem kapanıyor. Kredimizi. 64 oranından kullanmak istiyoruz ve gerekli yerlere başvurmaktan geri durmayacağız. Aynı zamanda alınacak konutu almamamız durumunda Exper ücretini yine de ödememiz gerektiği söylenildi. Bu da ayrı bir saçmalık. Bilgi almak için bankacıyla konuştuğumuzda da henüz bir şeyin belli olmadığı tekrar tekrar söylenmekte. Geçen zaman bizim aleyhimize geçiyor. Sorunun acilen çözülmesi bütün mağdurlar için daha iyi olacaktır.

Bu konuda tek mağdur olan ben değilim her yer bu konuda şikayetlerle dolu. Yukarıdaki şikayetlerin hepsinin tek çözümü onaydan geçmiş ve Exper gönderilmiş kredinin müşteri/halk yararı gözetilerek belirlenmiş (0.64) faiz oranından kredilerin sorunsuz şekilde onaylanması ve işlemlerin devam ettirilmesidir.

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 12 Ağustos 11:50

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 12 Ağustos 11:45

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler