Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

Halkbank Konut Kredisi Asla Başvurmayın.

4.924görüntüleme
Arda
Arda 16 Kasım 2020 16:44

Halkbank'dan çekmiş olduğum konut kredisi ve sonrasında yaşadıklarımı anlatayım ki sizlerde bu yaşadıklarımı yaşamayın. Çünkü Halkbank bir pişmanlık. Konut kredisine başvuruda bulunduğumda zaten bütün evraklarım hazır olmasına rağmen 2 hafta sürede belli oldu. Bu durumun haricinde çektiğim kredi haricinde bankaya ev ücreti kadar para yatırmamı istediler ve yatırdım buraya kadar her şey normal. Buradan sonra parayı transfer edeceğimde bana EFT limiti 150bin koyulmuş ve bankada olmama rağmen artırılamadığı için parça parça yollanmasının gerektiği söylendi. Bu parça parça yollandığı içinde her seferinde ayrı rft ücreti kesileceği bildirildi. Sonrasında kredi sırasında hayat sigortası yaptırmak için başvurdum 7 yıllık hayat sigortasını önce 1 yıllık yapıldı sonra ayrıca 7 yıllık yapıldı ve gereksiz 1 yıllık fazla yaptınız dememe rağmen kabul etmediler. Sonrasında kendim poliçeleri çıkartıp bankaya gittimki gerçekten aynı sigortadan 2 kez yaptıklarını gösterdim. Tekrar yaptılar. O zaman da kredi başlangıcından yaptıkları için +gün girip fazla ödetiyorlar. Kredi başvurusu sırasında yatırım hesabı istemediğimi bildirmeme rağmen mecburen açtırıldı ve hiç kullanmadığım halde para kesilmeye başladı. Otomatik ödeme talimatı vermenizi şart koşuyor fakat hesap işletim ücreti alıyor. Müşteri olarak bu kadar dertle uğraşacağınıza kesinlikle başka bankalara gidin. Çünkü itirazlarınız sırasında kimseye ulaşamıyorsunuz.

Halkbank Logo
Halkbank16 Kasım 2020 17:03

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank17 Kasım 2020 16:32

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Evren
Evren4 hafta önce
 

Merhaba aynı durum benimde başıma geldi. 2 hayat sigortam var biri bir yıllık biri 10 yıllık. Ben bankaya durumun saçmalığını söylediğimde iptal edemeyeceklerini söylediler. Sizin durumda düzeltme yaptılar mı?

Arda
Arda4 hafta önce
 

Evet iade istedim ve aldım. Fakat toplam 7 yıllık olanıda iptal edip yeniden yapınca bir tık pahalıya mal oldu :) bir şekilde zarara uğruyorsunuz.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler