Halkbank Kıbrıs Esnaf Kredimi Gelmeden Para Tahsili

Özerk Özerk10 Şubat 21:50

Kıbrıs Halkbank'a Dereboyu şubenizden çekmiş olduğum Esnaf kredisini günü gelmeden yani 24 'ünde kredimin tahsilatını 22 gün önceden tahsil etti. Benim 1 gün daha geciken kredimin faizi alınıyor doğal olarak ama 22 gün önceden bir kredinin çekilip iade edilmemesi. Şube müdürünün bana verdiği cevap iade yapamıyoruz dur. Halk bankası 600 TL civarı kredimi civarı dedim çünkü. Halkbank interaktif bankacılıkta kredi Bilgileri 2 yıldır göremiyorum. Halkbank güvendiğim bir bankadır. Fakat Kıbrıs Gönyeli Genel Müdürünüz S*** beye ulaşmak mümkün değil. Ben Kıbrıs Başbakanı ile nezaketen dün aradım ve bana döndü ama s** beye bu konuları 2 yıldır söyleyemiyorum. 

Halkbank halkım bankasıdır ama S*** bey Halkı saymadığı gibi banka kurallarını da saymıyor. Lütfen bir denetim bürosu kurunuz. Ayrıca hesabımdan Euro çekilip bama sorulmadan çekiliyor. Sp döviz kurundan bozuluyor. Bu üç konuda Turkiye Halkbank Genel Müdürlüğü sonu 70 70' li noya ulaşmadım. Bu şikayetlerimi lütfen ciddiye alınız. Çünkü Halkbank'in adını imajını alçaltıcı müşteri memnuniyetsizliğini ve şikayetine bakan kimse yoktur. 

Ben hesaplarımın gelişi güzeli banka müdürünün kararı ile fevri hareket edilmesinden ve paramın iade olmamasından fazlasıyla rahatsız oldum. Şahıslarin hatasını Sizin gibi büyük kurumlara asla sorun etmem ama artık lütfen bana Türkiye'den ulaşınız.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 18 Şubat 15:20

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 11 Şubat 08:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan diyalog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, t. C. Halkbankası a. Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler