07 Eylül 2019
#12564039

Halkbank Kendi Hesabımı Kullanamıyorum

Ya ben derdimi anlatamıyorum ya da karşı taraf anlamıyor 3 kere bankaya gittim geldim, benim cüzdan kaybolmuştu içinde tabi eski kartta gidince arayıp yeni kart talep ettik üzerine basa basa ikamet ettiğim yere yollanacak dediysemde kartım diğer adresime gönderilmiş yani başka birisine, telefonla aradım buradan bir şey yapamayız şubeye gidin dediler gittim tamam düzeltiler o kart siparişini iptal edip yenisini açtılar.


Birkaç gün sonra geldi aradım diyalog bankacılığını kartın numarasını yazıyorum işlemi gerçekleştiremiyoruz müşteri no. Yazıyorum işlemi gerçekleştiremiyoruz e ben bankaya önceden zaten gitmiştim bir sürü kağıt imzalattılar dilekçe yazdırdılar tamam bunları yollayalım kartınız açılır dediler bugün internet bankacılığı için siteye giriyorum şifre alamıyorum blokeli diyor, telefonla arıyorum işleminizi yapamıyoruz diyor bankaya gidiyorum derdimi anlatamıyorum. Birisi yardım etsin ya ben ne diyeceğim nasıl kullanacağım hesabımı daha ATM şifresini bile bilmiyorum ben telefondan her işlemi yapmak istiyorum her şeye onay veriyorum arkadaş beni şubeyle falan uğraştırmayın.

Samet Samet 1.627 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samet'in Teşekkür Mesajı27 Eylül 2019

    Sorunumla ilgilendi ve çözüldü teşekkür ederim.

  • Halkbank Temsilcisi09 Eylül 2019

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi09 Eylül 2019

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları