13 Ekim
#12777547

Halkbank Kazandığım ParafPara'ları Kullanamıyorum

Ebebek mağazasından 150 lira üzeri iki alışveriş yaparak kazandığım 35 lira ParafPara'yı kullanamaya çalıştığımda hata alıyorum. Konuyla ilgili Halkbank Dialog'u aradım. Ancak kendilerinden kaynaklanan sorunu çözemediler. Şikayetimin günlerdir incelemede olduğunu öğrendim. Bugün puanların kullanım süresi doluyor. Halkbank Dialog'u tekrar aradım. Süresi dolacağı için kazandığım puanlarımı kullanamayacakmışım ve telafisi de yapılmayacakmış.


Kartı kapatacağım ve bir daha da asla Halkbank'la çalışmayacağım. Kampanyadan kazanılan puanı kullandırmayan bankadır kendisi. Ayrıca müşteri temsilcilerinin de birinin söylediği diğerini tutmuyor. Biri "İnceleme sonucunu bekleyin. Aciliyet kaydı oluşturulamaz. Süresi dolsa da puanların telafisi yapılır" diyor. Diğeri "Aciliyet kaydı oluşturayım. Çünkü süresi dolan puanların telafisi yapılmaz"diyor?

Hulya Hulya 522 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi18 Ekim

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler