Halkbank Kayıp Kartımı Sorduğu Soruyu Bilemediğim İçin Kapatmıyor

Ali Ali2 ay önce

Bugün 07:10 'da kartımı kaybettiğim için Halkbank müşteri hizmetlerini aradım. Yeni kart istemem için en son mobil ve ya da telefon bankacılığında yaptığım işlemi sordular. Nereden bileyim mobil bankacılığımdan en son yapığım işlemi? Dedim kredi kartı limiti öğrenmek için aramışımdır 2 hafta önce dedim. Karşımdaki adam bana tam gün söylemeniz gerekiyor demez mi? Kayıp olan kredi kartımı da kapatmadı bu yüzden. Şakasınız cidden 2 sene önce de kredi kartımdan bilgim dahilinde olmadan işlem yapılmış. Kapattık demelerine rağmen bir gün boyunca para çekilmişti. Biraz çeki düzen verin kendinize.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Ali 2 ay önce

Telefonum kayıtlı olmasına rağmen neden annemi arıyorsunuz? Bir de annemden telefonumu istiyorsunuz. Ben kime derdimi anlatıyorum. Bana ulaşmazsanız doğru şekilde genel müdürlüğe dilekçemi yazıyorum olan biteni detaylı olarak anlatarak.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler