14 Ekim
#12783350

Halkbank Kartıma Bilgilendirme Yapmadan Aidat Aldı

Not: 2019/0900.2689 no. İle Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılmıştır. Kart aidatı olmadan kullandığım Paraf kredi kartıma 27 Eylül 2019 tarihinde kart ücreti adı altında 39.00 TL kart ücreti ve buna ilaveten 1.95 kart ücreti BSMV kesilmiştir. Bu kart tüm Türkiye'deki vatandaşların kullandığı aidatsız bir karttır, ve sözleşmede kart aidatı yoktur, bankayı aradığımda eylül ayı itibariyle kart ücretlerinde değişikliğe gidildiği ve artık Paraf kartlardan kredi kartı aidatı alındığını belirtmiş, ve bunu bir önceki aydaki ekstremde yazıldığını belirtmiş, ve hiçbir şekilde ücret iadesi yapılamayacağı, biz bu ücreti alırız, istiyorsanız kurumumuzu Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet edebilirsiniz tarzında patavatsızca konuşmalar yapılmıştır.


Ben bu değişikliği 14.10.2019 tarihinde telefonuma atılan ödenmemiş fatura tutarımın olduğu bilgisini aldığımda öğrendim, benim kredi kartımdan harcama yapmadığım için ekstrelerim 3 aydır kesilmemektedir, son ekstrem haziran ayındadır ve haziran ayındaki ekstremede kart aidatıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca ekstrelerim sadece posta yoluyla gönderimi yapılmaktadır ve posta yoluyla herhangi bir ekstre gelmemiştir. Bu ücret benim bilgim ve iznim olmadan alınmaması gerekmektedir, çünkü eğer kart aidatı olsaydı ben bu kartımı kullanmazdım, nitekim öğrenir öğrenmez kredi kartımı kapatmış bulunmaktayım, talebim benden haksızca alınan bu kart ücretinin iadesinin yapılması, ve şu an ödenmemiş gözüken kredi kartı hesap özetinin düzeltilmesini talep ediyorum, çünkü şu anda benim kredi kartı Ekim ayı hesap özetim ödenmemiş gözükmekte, kredi puanım Halkbank'ın bu tek taraflı mağdur edici tutumundan dolayı düşmüştür. Gereğinin yapılmasını arz ederim

Ümid Ümid 1.051 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ümid16 Ekim

    Bugün aradılar karta puan yüklenecekmiş, vala sizin 40 TL niz umurumda değil, ben bunu tüketici hakem heyetinden alırım, fakat benim gibi belkide yüzlerce binlerce müşterinizi kaybettiniz, kartımı hesaplarımı her şeyimi kapattım, siz insanları enayi yerine koyuyorsunuz, önce kart ücreti yok diyorsunuz, sonrada politikamız değişti diyorsunuz, arkadaşım eğer politikanız değişti ise geliceksiniz benden izin alacaksınız, izinsiz benden ücret çekemezsiniz, çekersenizde sizinle çalışcak eleman bulamazsınız, bir sürü banka ücretsiz kart imkanı sunarken sizinle niye çalışayım, kara kaşınıza kara gözünüzemi, bir de üstüne ukala tavırlar, hadi oradan...

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları