26 Ekim
#12857993

Halkbank Kart Ücreti Haksızlığı

Oğlumun kreş parasını ödemek için kredi çektiğim banka olan Halkbank'tan nasıl olsa çalışıyorum diye kredi kartı almak istedim. Kartı satan arkadaş bana kart ücreti almıyoruz dedi. Ben zaten özel bir banka çalışanıyım. Kart ücreti ödemeden kullandığım kendi banka kartım var. Ayrıca diğer bir özel bankanın da kartını kullanıyorum ve banka çalışanıyım diye kart ücreti bile almıyorlar benden. Halkbank'ın müşteri hizmetlerini aradım. Telefona çıkan çalışan gayet kaba bir şekilde artık kart ücreti alındığını ve bunu mail ya da SMS yolu ile müşterilerine de bildirdiklerini söyledi. Tarafıma bankadan mesaj ya da mail gelmedi. Ben kartı bu karar alınmadan önce çıkardığımı ve kart ücretinin iadesini talep ettiğimi söyledim ancak telefondaki çalışan bana iade edilmeyeceğini ücreti ödeyeceğimi söyledi. Kartı en kısa sürede kapatacağım hatta Halkbank'taki kredimi ve KMH imi da en kısa sürede kapatacağım.

Gülden Gülden 1.323 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi06 Kasım

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi28 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları