03 Ekim
#12718133

Halkbank Kart Ücreti Hakkında Bilgi Vermiyor

Yıllardır kullandığım Halkbank Gold kredi kartın birkaç gün önce 67 TL ekstreme yansıtıldığını fark ettim. Kartımı iptal etmek istediğimi söyledim fakat ücret iadesi kabul edilmiyor. Ücret yansıtılacağı kredi kartı ekstrelerinde yer alıyor ama internet bankacılığı kullandığım için ve maillerime bu ekstreler gelmediği için böyle bir ücretten haberdar değilim. Halkbank'da ev kredisi kullandım.


Yüksek tutarlı kredi kartı limitimi kullanıyorum, otomatik ödeme talimatı veriyorum, eft/havale yapıyorum, faturalarımın ödemesi yapıyorum ve bütün bunlar için dünyanın masrafını ödüyorum! Ama buna rağmen Halkbank'a'si bilgisi bana ulaşmayan kredi kartı ücretini iade etmiyor. Her türlü ticari çıkarları için gerek SMS, gerek telefonda bilgi vermekten üşenmeyen banka, böyle bir bilgiyi ulaşmayan ekstrelerin birinde ufacık bir şekilde bilgiyi yazıyor. İşte müşteri memnuniyeti budur.

Ayşegül Ayşegül 2.029 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi09 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi03 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları