17 Ekim
#12804642

Halkbank Kart Ücreti

İnternetten Parafree kartlarına başvurdum, dedim ne güzel, kart ücreti yok. Bana Parafgold kart yollamışlar. Hemen müşteri hizmetlerini aradım, dedim ki; ben kartı ücreti ödeyeceksem iptal edelim, dediler ki merak etmeyin kart ücreti almıyoruz. Telefonu kapattım. Sözleşmeye baktım kart ücreti var yazıyor, tekrar aradım müşteri hizmetlerini, dediler ki kart ücreti yok, yazıyoruz ama almıyoruz merak etmeyin.


Sonra bankaya gittim dedim ki, ben kart ücreti ödemek istemiyorum. Eskişehir Halkbank şubesindeki müşteri danışmanı dedi ki kart ücreti yok, olursa da bir sonraki yıl alınır.
Ancak fark ettim ki henüz 6 ay olmuşken 67 TL kart ücreti kesilmiş. En azından bir mail atılsaydı, bir haber verilseydi.


Bundan sonrası da bilindik yıldırma politikaları. Müşteri hizmetlerini arıyorum mail atın diyor, mail atıyorum sözleşmede yazıyor diyor. Şubeye gidiyorum emeklilerden de kart ücreti kesmişler diyor, senden mağdur olanlar var şükret demeye getiriyor.

Baran Baran 703 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi24 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi17 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları