Halkbank Kart Teslimini Yapmadı!

Duygu Duygu06 Ocak 2014 13:35

Halkbank kartımı (Bank24) kaybettim. Telefon ile kartımı iptal ettirip yeni kartımın iş adresime gönderilmesini istedim. 2 haftayı geçkin zaman oldu ancak kartım bana ulaşmadı ve herhangi bir bilgi de alamadım. Daha sonra aradığımda ise 10 Aralıkta kartımın gönderildiğini ancak aktif ileti ile iş yerime 2 defa gelindiğini ve olmadığım için bana ulaştıramadıklarını söylediler.

Söyledikleri tarihleri işyerimdeydim ve ben dışında ne güvenliğin ne hizmetlinin bu durumdan haberi yok. Kaldı ki özel bilgilerimin alınmasına rağmen arayıp bilgi verilmiyor. Tekrar gönderilmesini istememe hem aktif iletiyi hem halkbankı aramam rağmen kartım hala yok. Kredi kartını istemeden göndermeyi biliyorlar ama.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 06 Ocak 2014 16:23

Müşterimizin bildirimi değerlendirmeye alınmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 444 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler