Halkbank Kart Limitinde Sıkıntı

Şeyma Şeyma1 ay önce

2 hafta önce kart limitimle ilgili bir sıkıntı oldu kullanmadığım halde limit düştü hem de eksilere gelecek kadar düştü. Bildirdim limitle ilgili sıkıntı var düzeltme yapılacak dediler! Kesinlikle bir dönüş yapılmadı aradım "şube incelemesine gitmiş " dediler. En son ödeme yaptım kendi kendine 107 TL'ye geri çıktı daha sonra içerisinden 90 TL taksi ödemesi yaptım bu sefer -6 ₺ ye düştü limit garip bir şekilde ve kesinlikle bir daha kullanmadım dün hâlâ -6 ₺ olan limit bugün bir uyanıyorum ki -203 ₺! Müşteri hizmetlerini aradım "zaten bir kaydınız var" diyor bana. Tamam zaten kaydım var da yeni bir sorunla daha karşı karşıyayım diyorum, niye çözüm odaklı değilsiniz diyorum. En azından -6'dan -203'e nasıl düşmüş onu söyleyin diyorum "tamam kontrol edeyim o zaman" diyor!  

Neyse kontrol edebilmem için telefonunuza bir kod gelecek dedi beni arkaya aldı kod da gelmedi 10 dakika geçti "tuşlama yapmadınız " diye dönmedi bile kapatmak zorunda kaldım. Tam 10 dakika gelmeyen kodu bekledim ve kapattım! Ve bana başka bir müşteri temsilcisi kartınız kopyalanmıştır internete kapatın ve yeni kart isteyin diyor! İşte bu kadar güven vermeyen bir banka burası. Kartımda limit eksiliyor ve cevabını veremeyip kartı kapattırın kopyalanmıştır deniyor!  Neticede yeni kart bile gelse ben yine int. Alışverişi yapacağım ama onlar limiti eksiltip internet harcamaları üzerine atabiliyor ve kanıtsız delilsiz! Ekstre istememe rağmen onu bile vermiyorlar. Ben anlamazmışım ekstreden çözülecek bir şey değilmiş. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 1 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 1 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler