08 Kasım
#12928672

Halkbank Kart Gönderimi Ve Müşteri Hizmetleri

Halkbank'ta BES hesabı açtırdım. Açtırırken de kredi kartı istemediğimi belirtmiştim. Gelmez dedikleri halde birkaç gün sonra kredi kartı geldi, teslim bile almadan iade ettim ve telefonla kapattım.


Aradan bir süre geçti. Ben yurt dışındayken tekrar bankadan bir gönderi olmuş. 1 Kasım'da kurye mesajı gelince öğrendim. Üstelik tanımadığım birine teslim edilmiş. Kuryeyi aradım, kart gönderildiğini belirttiler. Müşteri hizmetlerini arayıp katı iptal ettirmek istedim. Müşteri hizmetlerindeki kişi evlenmeden önceki soyadınız kayıtı değil, işlem yapamıyoruz dedi. Oysa önceki işlemi de aynı şekilde yapmıştık. Kaydedin diyorum, sadece şubeden yapılabiliyor diyor. Daha önce nasıl yapıldı o zaman deyince de sesini yükselterek işlem yapamıyorum diyor. Kötü bir bankasınız. BES hesabımı da kapatacağım.

Gonca Gonca 789 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi11 Kasım

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi08 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları