Halkbank Kart Gönderememe Sorunu

Büşra Büşra13 Ekim 20:38

21.09.2020 tarihinde bundan 22 gün önce maaş kartı çıkartmak için başvuruda bulundum ama bugün 22 koskoca gün olmasına rağmen hâlâ kart elimize ulaşmadı. Onlara sorarsanız kart bana gelmiş ama yokmuşuz ama ne telefonla haber verildi ne de başka türlü ulaşıldı. Bana göre koca bir yalan bu. Her gün o hiçbir işe yaramayan müşteri hizmetlerini aramaktan bıktık usandık artık her gün aramamıza karşın onlardan da hiçbir sonuç alamıyoruz. Ayın 15'inde maaşım yatacak ama ortada ne kart var ne bir şey. Biz şu an oturduğumuz yere yeni taşındık bir sürü eksiğimiz var her şey bu kartın gelmesine bağlı biz Halkbank yüzünden mağdur durumdayız. Müşteri hizmetlerini her gün aradığımızda bize her gün aciliyet bildirisi yaptık diyorlar ama neredeyse bir ay oldu hiçbir şey hallolmadı. 

Onlara madem gelelim şubeden alalım diyoruz kargonuz kuryede diyorlar. Bize kuryeyi söyleyin oradan alalım dediğimizde kuryenin ismini veremiyoruz diyorlar böyle saçmalık mı olur. Yasa dışı yollarla mı ulaştırıyorsunuz da kuryenin ismini veremiyorsunuz. Hani nerede o müthiş mükemmel olağanüstü Halkbank teknolojisi? Böyle diye reklam yapıyorsunuz ya. Şimdi bana birisi söylesin bir tane kartı ulaştıramayan banka başka ne işe yarar. Para ödediği kurye firmasına benim müşterimin kartı nerede? Hâlâ 22 günde niye ulaştırılamadı diye hesap sormayan banka ne işe yarar artık kimse bana Halkbank'ın kalitesinden falan bahsetmesin çok büyük bir güven kaybı yaşadık bu bankaya karşı. Bir de biz bu bankadan kredi çekip araç v. S almayı düşünüyorduk şunu yetkililere iletmek isterim ki artık böyle bir şeyin olması olası bile değil aksine maaş kartı olarak zorunlu olmasa almayacağım bile bu kartı. Ve şu da unutulmasın ki tüm tanıdıklarımıza eş dost akrabalarımıza sizin bu sorununuzu anlatacağız. 

Bu şikayeti okuyan insanların aklına acaba nerede yaşıyor da kart ulaşmamış diye soru gelebilir. Şunu ifade edeyim yaşadığımız yer ne dağ başı ne de uzaklarda bir köy yaşadığımız yer İstanbul Sultangazi evet yanlış duymadınız bir Metropol şehirde dahi kart ulaştırmıyorlar. Bu şube ise Halkbank İstanbul Sultangazi Sultançiftliği şubesi. Şunu da ek olarak belirtmek isterim ki kartın gelmediği her gün müşteri hizmetlerini arayacağım ve buradan da sonuç alamazsak çözüm arayacağımız yer tüketici il Hakem Heyeti olacak.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 14 Ekim 14:48

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 14 Ekim 08:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Bayram 19 Ekim 21:48  

    Birçok kimsenin haberi yoktur eminim sosyal medyada Twitter'da Face'te yayınlayalımbiz de sizin sayenizde öğrenmiş olduk kartlarımız dan aidat kesilmiş size ne tür bilgi verdiler �lk fırsatta kartımı iptal ettireceğim

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler