17 Ekim
#12802526

Halkbank Kart Aidatı İade Talebi!

Bankanızdan aldığım kredi kartını (kart aidatı alınmaması nedeniyle) yıllardır aktif olarak kullanmaktayım, ancak; hesap kesim tarihi 07.10.2019 tarihli ekstremde ilk defa 64 TL kart aidatı +3,20 TL BSMV olmak üzere toplam 67.20 TL ücret alındığı dikkatimi çekmiştir, benim tek bir kredi kartım bulunmaktadır o da bankanıza ait olan karttır, bu kartımı ise uluslararası arenada haksız suç atılan milli bankamıza bir vatandaş olarak kendimce destek verip güvenimi gösterebilmek adına aktif olarak devamlı kullanıyorum, kart geçmişini araştırdığınız takdirde bugüne kadar hiçbir şekilde ödemelerimi aksatmadığım gibi son ödeme tarihi de gelmeden bankanıza ve kendime sıkıntı oluşturmamak adına ödemelerimi yapmaya çalıştığım aşikardır. Karşılıklı banka müşteri ilişkilerinde iyi niyetlerle çalıştığım ve iyi niyetine her zaman güvendiğim bankanızdan bu kredi kartıma ait kesilmiş olan aidat ve BSMV ücretleri olan 67.20 TL'nin önümüzdeki dönem kart ekstremden düşülmek üzere tarafıma iade edilmesini talep ediyorum, eğer ki iade edilmediğini gördüğüm takdirde en kısa zamanda bankanıza ait kredi kartımı iptal ettireceğimi ve bir daha hiçbir suretle bankanız ile çalışmayacağımın bilinmesi ile konu hakkında ivedilikle aidatın kaldırılıp tarafıma önümüzdeki dönem ekstresinde hesaptan düşülerek iade edilmesi ile sonuçtan tarafıma bilgi verilmesi hususunu talep ediyorum.

Hüseyin Hüseyin 562 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi24 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Hüseyin18 Ekim

    Bankanızın kart adatı ile ilgili çok kişiden tarafınıza şikayet olduğunu görüyorum, ancak herkese (bir türlü ulaşılamayan bir telefon numarası verilip) aynı cevap verilerek geçiştirildiğini fark ettim, haksız kesilen kart aidatı tarafıma iade edilmediği takdirde bankanızla olan müşteri ilişkimi kesip kendimin ve tüm ailemin bankanıza ait kredi kartlarını iptal ettireceğim gibi Tüketici Hakem Heyetine ve Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak hakkımı arayacağımın bilinmesini rica ederim, lütfen klavye başında herkese aynı cevabı vermek yerine müşterilerinizle birebir iletişim kurun ve vatandaş bizden ne istiyor diye dönüp bir kendinize bakın, müşteri velinimettir yolunacak kaz değil,

  • Halkbank Temsilcisi17 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları