Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Halkbank Kapatılan Kredi Kartına Yansıtılan Faiz ve Kaba Konuşan Müşteri Temsil

1.085görüntüleme
Burcu
Burcu 10 Aralık 2020 17:28

Haziran 2020'de kapattığım kredi kartıma aralık 2020' de bir ekstre yolladılar borç olduğuna dair. Kart aidatı sebebiyle tüm borcunu ödeyip kapattığım kredi kartımın temmuz ayı için bir ödemesi daha varmış ve kartımı kapattırdığım için internet bankacılığında kredi kartınız bulunmamaktadır yazısı çıktığı için temmuz ekstresi gelmedi ben de ödeme yapmadım. Bir borcum olduğunun farkında değildim ve ondan sonraki 6 içinde bu borç için ne arandım ne ekstre geldi ne de bir mesaj. 

Bugünse gecikmiş borcuma 6 aylık faiz işlemiş şekilde borcu ekstre halinde mail atmışlar telefonuma mesaj da geldi. Müşteri hizmetlerini aradım ve bu süreçte neden hiç bilgilendirilmediğimi 6 aydır neden hiç ekstre almadığımı internet bankacılığımda kredi kartı görüntüleyemeden kart borcum olduğunu nasıl anlayacağımı sordum. Adının s**  olduğunu söyleyen temsilci tam 5 kere izahımı kesip anlatmama gerek olmadığını, bu borcu ödemek zorunda olduğumu bankalarının bu borçla ilgili bana bilgi vermek zorunda olmadığını ve yasal takip süresi geldiği için mail aldığımı söyledi. 

Sözümü kesmeyip anlatmama izin verirseniz bende konuşmak istiyorum dedim lakin beğenmediyseniz kapatıp tekrar arayın başka temsilciyle görüşün cevabını aldım. Kapatmıyorum 22 dakika dır bağlanmaya çalışıyorum zaten dediğimde de istediğiniz yere şikayet edin öyleyse deyip görüşmeyi sonlandırdı. Şimdi soruyorum Halkbank,6ay boyunca kapattırdığım kredi kartını görüntüleyemedim borçla ilgili mail ekstre vs bilgilendirme almadım kartımı kapatan temsilci bununla ilgili bir açıklama yapmadı ve siz böyle adamları temsilci diye çalıştırdınız ve devletin başka kurumlarında çalışan kişilere bu adam bu şekilde muamele etti.

Sizde hem bu şekilde bizlerin müşteriniz olacağımıza inanıyorsunuz (en kısa zamanda anlaşmamız bitecek ve yenilenmeyecek) hem de utanmadan kredi kartı kullanmamız için arıyorsunuz? Aramayın, biz zaten maaşımız yattığı gibi maaşımızı başka bir bankaya aktarıp işlemlerimizi oradan yapıyoruz bizi mağdur ettikçe siz kazanmayın mümkünse bu kaçıncı!

Halkbank Logo
Halkbank11 Aralık 2020 08:05

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank11 Aralık 2020 11:08

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler