sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Kapalı Kredi Kartımı Açtırıp Aidat Aldı!

Ayhan Ayhan17 Ocak 08:39

Paraf kredi kartımı yine Halkbank'in anlamsız işlerine kızdığımdan kapattırmış kullanmıyordum. Başka bankadan kullandığım kredi kartı limitini artırmak istediğimde Halkbank'in kartımı tamamen iptal etmediğini öğrendim. Çağrı merkezini aradım iptal etmemem için bir sürü dil dökülüp 2019 Ağustos ayında tek taraflı bana bildirilmeden ücretli olmuş kartıma puan yüklendi. Hemen ardından o miktarda kart ücreti yansıtıldı. İptal için aradığımda 1 yıl kalma taahhüdü işaretlenmiş olduğunu öğrendim. Kartımın ücretsiz olduğunu söylediğimde Ağustos 2019 da ücretli hale getirildiği kartı kullanmadığımdan mesaj gelmemiş olabileceği söylendi veya geldiyse de ben kapalı diye dikkate almamışımdır zaten. Verilen Paraf puanı kart ücretinden çıkaran ve bir yıl sonrada yeni bir ücretle tekrar karşıma gelen Halkbank, kartımı iptal ettirmek isterken ayaküstü bizi resmen bizi kandırdı. İptal için aradığımda kartı iptal edip Paraf puanı geri alıp ödediğim kart aidatının da geri ödenemeyeceği söylendi. Kart iptal edilebiliyormuş demek ki! Ama tek taraflı belirlediği ve haber vermediği kart aidat parasını aldıktan sonra.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 27 Ocak 13:54

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Ayhan 23 Ocak 11:08

Halkbank kredi kartımı limit artırmıyor diye kapatmıştım. Daha doğrusu kapattığımı sanıyordum. Çünkü kapatıyorum demekle olmuyormuş prosedür gereği 1 hafta kapatsan dahi iptal edilmiyormuş. Denizbank ile çalışmaya devam ettim. Halkbank'tan ne ekstre ne de borç geldiğinden bende gerçekte kapattılar diye düşündüm. Denizbank kredi kartımda limit arttırma ihtiyacım olduğunda başka bankada kredi kartınız var mı limiti o etkiliyor dediler. Halkbank müşteri hizmetlerini aradım kartımın iptal edilmemiş olduğunu limiti etkilediğini tamamen kapatılmasını istediğimi söyledim. Görevli işini yapmak yerine kartınız açık kalsın 75TL Paraf puan verelim dedi. Motorlu Taşıtlar Vergisini yatıracağımdan şimdi diğer banka ile uğraşmayayım kartı kullanayım diye düşündüm. 10 gün geçmedi kart ekstresi geldiğinde 67,20TL Kart ücreti kesildiğini gördüm. Benim kullanmadığım dönemde yıllardır ücret alınmayan kartıma banka karar almış 2019 Ağustos ayından itibaren tek taraflı kartlara ücret almaya karar vermiş. Verdikleri 75TL yi kullanmadım yaptığım alışverişleri de ödedim kartımı iptal için aradım. Maalesef bir hafta oldu hala kartımın limiti Halkbank tarafından meşgul ediliyor. Bankanın politikasıymış bir hafta bekletmek. Kart ücretini istedim borcumu ödediğim için geri verilemiyormuş. Geçmişte alınmayan karta ücret almaya karar vereceksin benim haberim olmayacak, kullanmadığım ve bundan sonrada kullanmayacağım karttan yine müşteri temsilcinizin resmen kandırması ile 10 günlük kullanıma açık olan karttan yıllık 67,20 TL ücret alacaksın ve sitende Mutlu Müşteri Merkezinden bahsedeceksin. Madem 67,20 TL yi yıllık değil de kullandığım 10 günlük parasını kesip öyle ver. T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115** sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve hgk 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmakta. Türkiye Bankalar Birliği banka yazılı size cevap vermesi gerekiyor sms, mail olmaz diyor. Sizden yazılı cevapta alıp her yere başvurumu yapıp haksız kesilen ücreti geri almak için sonuna kadar uğraşacağım. Olmadı internet sosyal medya dahil her platformda sizin müşteriyi nasıl mağdur ettiğinizi anlatacağım...

profile-icon Ayhan 22 Ocak 08:49

Bankadaki bütün otomatik ödemelerimi bugün itibariyle iptal ettim. En kısa zamanda bankacılık hesabımı da kapatacağım. Kredi kartımın iptali ile aradığım müşteri hizmetlerinin işini yapıp iptali gerçekleştirmek yerine önerilerle 15 gün kullandığım ve 70TL gibi bir ücret yansıyan kredi kartı yıllık ücretimi geri vermemekte ısrarlı. Hakkımı yasal yollarla aramaya devam edeceğim. Ve bu yapılan haksızlık karşısında hiç olmadı gönüllü her platformda Halkbank'in bana yaptığı bu haksızlığı gönüllü dile getirmeye devam edeceğim. Bankanın sitesinde bulunan Mutlu Müşteri Merkezi yazısını gördükçe gülmekten ölüyorum. Bu mutlu müşteri kimdir merak ediyorum.

profile-icon Ayhan 21 Ocak 11:45

Tek kelime ile Yazık! Müşteri memnuniyetini ilk defa hiçe sayan bir banka görüyorum. Tarihini tam hatırlamamakla birlikte yaklaşık 1 yıl önce kartımın kapatılması için müşteri hizmetlerini aradığımda kapatıldığını söyledikleri için ve o günden sonra bir kenara atıp kullanmadığım kredi kartımın kullanılmamasına rağmen aktif olduğunu bugün öğreniyorum. Alışveriş sıfır olmasına rağmen kart aktif göründüğünden Ağustos ayındaki bankanın ücret alma kararı da bana bildirilmiş olarak değerlendiriliyormuş. Kapatıldı dedikleri halde kapatmayan kendileri, kullanmadığım halde aktif yapan kendileri, ücret alma kararını beni bilgilendirmeden alan kendileri... Suçlu olup kart ücreti ödeyen ise maalesef ben. Siteye de Mutlu Müşteri Merkezi diye yazmışlar. Hadi oradan hepsi göstermelik popilasyon içeren slagon cümleler. Kartımı son olarak kapattım bir hafta içinde gerçekleşeceği söylendi kapatma işleminin. Diğer bankadaki kart limitim hala Halkbank tarafından gasp edilmiş durumda, kart ücreti açılır açılmaz bir haftalık kullanıma kart ücreti yansımış ve ödemiş durumdayım. Şikayet yazdırdığımda da ilgisiz geri dönüşle hala mağduriyetim devam da etmekte. Mutlu Müşteri nerede görmek isterim...

profile-icon Ayhan 17 Ocak 09:47

Zaten şikayetimi ilettim müşteri hizmetlerine. Müşteri hizmetleri kart ücretini ödemişsiniz geri iadesi ile ilgili yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Ben borcum ne ise düzenli ödüyorum her zaman herkese. (Haksız yere benden alınsa bile. ) Ama haksız alınanı da her ortamda dile getirip, hukuki yollarla da almak için sonuna kadar uğraşıyorum. Dün kartımın iptal işlemini yaptılar. Demek ki istenilince yapılabiliyormuş. Kullanmayacağımı belirttiğim ilk zaman bu iptal işlemi tam olarak yapılsaydı, bütün bunlar hiç başıma gelmeyecek başka bir kredi kartımın da limiti meşgul edilmeyecek ve gereksiz yere bana bildirilmeyen tek taraflı karar verdiğiniz kart aidat ücretini de boşu boşuna ödememiş olacaktım. Cevaben değerlendirmeye alınmak üzere demişsiniz. Değerlendirmelerinizi bilirim ben bir mesajla başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır diye döneceğinizi de, müşteri hizmetlerinizin sanki suç işlemiş gibi, kart ücretini ödemişsiniz geri iadesini yapamıyoruz dediği gibi. Ben de bekledikçe bu haksız tavrınızı tüm ayrıntısı ile bu yaklaşımınızı değerlendiriyor, bu kızgınlıkla her ortamda Facebook, Instagram... Tüm sosyal medya ve tüm platformlarda bu başıma gelen haksızlığı dile getireceğimi bilmenizi istiyorum.

Halkbank Logo Halkbank 17 Ocak 08:45

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Barış 23 Ocak 12:43  

    Resmen seni tuzağa düşürmüşler. Halkbank'in müşteri memnuniyeti oranı da düşük. Geçmiş olsun kardeşim. Olumlu da dönmüyor banka.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler