Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Halkbank İzinsiz Konut Sigortası Yenileme

Serap
16 Nisan 14:29
859

Halkbank Konut Sigortası İptali

Halkbank aracılığıyla kullanmış olduğum konut kredisi için yapılan konut sigortası poliçesinin, Türkiye Sigorta şirketi tarafından bana herhangi bir bilgi verilmeden yenilendiğini ve hesabımın eksi bakiyeye düşürülerek sigorta ücretinin tahsil edildiğini hesap hareketlerimden fark ettim. Kredi kullandırımı İzmit Bekirpaşa şubesinden yapılmıştı.

5 Nisan 2024 tarihinde 5555***15 numaralı poliçe için 8.304,02 TL'nin iznim ve bilgim dışında hesabımdan çekilerek Türkiye Sigorta şirketi tarafından konut sigortası yapıldığını gördüm. Bu konuda, yapılan poliçelerin iptalini, prim tutarlarının kesintisiz olarak bana iadesini ve yenilemeye dair onayım olmadan tekrar yenilenmemesini talep ediyorum.

Ayrıca sigorta özel kılavuzunda da 'Sigortacının sigorta poliçesini vade bitiminde yenileme zorunluluğu yoktur. Yenilemenin yapılabilmesi için sigorta ettirenin talebi ve şirketimizin kabulü esastır.' ifadesi yer almaktadır. Kredi kullanan kişiye talep etmesi halinde konut paket sigortası yaptırılabilir ve her yıl yenilenebilir. Konutlar veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına (DASK) tabidir.

Konut sigortasının yenilenmesi kredi kullanan kişinin sorumluluğundadır. Kredi kullanan kişiye talep etmesi halinde hayat sigortası yaptırılabilir. DASK dışındaki tüm sigortaların kredi kullanan kişinin talep etmesi halinde yapılacağı belirtilmektedir. 6502 sayılı kanunun 38. Maddesinde açıkça belirtildiği gibi tüketicinin isteği dışında bu tarz sigorta işlemleri yapılamaz.

Bu duruma istinaden, rızam dışında yenilenen 5555***15 numaralı sigorta poliçesinin iptal edilmesini, prim tutarının ilgili kredi kartı hesabıma iadesini talep ediyorum. İptal edilmediği takdirde Tüketici Hakem Heyeti, Türkiye Bankalar Birliği, BDDK ve CİMER'e başvuracağımı bilgilerinize sunarım.

16 Nisan 14:31 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

16 Nisan 14:53

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Benzer Şikayetler

Halkbank Lüleburgaz Şube Ve Türkiye Sigorta Şirketinden Şikayetçiyim!

Ozlem
07 Mayıs 21:54
283

Halkbank Haksız Yenilenen Konut Sigortası Poliçesi İçin İptal Talebi

Münir
07 Mayıs 21:22
323
1 Destek
1 Yorum

Halkbank Doğal Afet Poliçemizdeki Düzeltilmeyen Hatanın Çözümünü Talep

Arslan
01 Mayıs 16:45
189
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Murat

Sonuç ne oldu. Ben de sen gibi mağdurum bir türlü iptal ettiremedim

Benzer Şikayet Yaz