Halkbank İsmime Havale Yapılan Param Ortada Yok

Özlem Özlem15 Eylül 11:20

Kocaeli-Darıca şubesinde maaş hesabı bulunan Ömer tokucu tarafından internet bankacılığı aracı ile 03.09.2014 ve 28.09.2014 tarihlerinde 2 defa isme havale olarak tarafıma para aktarılmış. Tabi benim bu paradan yeni haberim oldu ve dekontlarla beraber bugün (15.09.2020 saat:09:00 da ilk müşteri bendim) Halkbank Adana şubesine gittim. Bizden giremiyoruz Kocaeli-Darıca şubesine gidin dediler. Eyvallah dedim 6 yıldır bulunduğum Adana dan Kocaeli-Darıca şubesini aradım. Telefona çıkan bey o şube de de böyle bir para olmadığını ismime havale görünmediğini gönderene iadesi yapılmıştır diye söyledi. Göndereni aradım bankadan 2014 Ağustos ayı da dahil aralık 2014 e kadar bütün dokümanlarını çıkardı (ben de mevcut) kesinlikle bana ismime havale yapılan para gönderene geri iade de edilmemiş. Müşteri hizmetleri biz göremeyiz diyor, Adana şubesi de görünmüyor diyor Darıca şubesi de cekm3diyseniz 1 ay içinde gönderene iadesi yapılmıştır diyor 3 aylık dokümanda böyle bir iade yok gönderene. Velayetleri bende olan 2 yoklukla büyüttüğü 2 çocuğuma babalarının ödediği nafaka parası bu Halkbank paramızı ne yaptın? Ben yeri geldi elektriğini ödeyemedim elektriğim kesildi elektriksiz ödev yaptı benim çocuklarım sen kasanı mi doldurdun? Yetimlerin parası nerede?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Özlem 15 Eylül 17:01

Müşteri hizmetlerinden aslı hanıma çok teşekkür ediyorum. Soy isim değişikliğinden dolayı gönderenin de havale sonrası hesabını kapattığı için gönderenin hesabına aktarım yapılamamış olduğunu ve yine gönderinin herhangi şubeden bu isme havaleyi soy isim yanlışlığı nedeni ile iptal edip parayı gönderici alabiliyormus. Yani genel müdürlüğümüz, şube müdürümüz,6 kez görüştüğüm müşteri hizmetleriniz, yine 4 kez görüştüğüm şube çalışanınıza defalarca "bunun çözümü nedir" diye sorma rağmen hiçbiri bu bilgiyi 2 dakikada verip çözüm odaklı davranmamislardir. En son görüştüğüm müşteri temsilcisi Aslı hanım kesinlikle ilk görüşmede tak diye çözümü söylemiştir ve gerçekten bu işite üst düzey tecrübesini ortaya koymuştur benim nezdimde. Teşekkürler ediyorum Aslı hanım.

profile-icon Özlem 15 Eylül 15:28

Yahu insaf insaf benim param ve Genel Müdürlüğü de 2 kez aradım yahu bana elimdeki mekbuz ve evraklarla nereye şikayette bulanacağım 12 saattir bir yanıt veremediniz. Ben adanadayım 6 yıldır daricayi şubeyi arıyorum onlar yok böyle para diyorlar param yok gitmemi söylediğiniz şube de 12 saat yol gitsem de verecekleri cevap sistemlerimiz de para görünmüyor olacakmış. İnsanların aklıyla dalga mı geçiyorsunuz. Bana bu paranın şubede olduğunu söyleseniz gidip alacağım insaf şube yok para diyor siz bana 12 saat yol gidin diyorsunuz ama sistem de para yok diyorsunuz delireceğim kafayı yedirttiniz insana

profile-icon Özlem 15 Eylül 15:00

Dalga mı geçiyorsunuz verdiğiniz numara bugün 3 kez aradım biz göremeyiz şube görür yanıtını 3 kez aldım hakkımı nasıl arayacağını sordum kimse bir şey demiyor. Şikayetim de yazmışım nafaka diye siz bana isim soy isim uyuşmuyor diyorsunuz şimdi boşanmış olduğum için kızlık soy ismim yılmaz şu anda t. C. Kimlik numaramı vermişim 6 yıl önce özlem Tokucu idim şimdi boşandım özlem yılmaz oldum siz paramın akıbetini söyleyin bana.

Halkbank Logo Halkbank 15 Eylül 14:28

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Özlem 15 Eylül 12:05

Hep klasik cevaplar bekliyoruz bakalım.

Halkbank Logo Halkbank 15 Eylül 12:03

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Özlem 15 Eylül 11:27

Belgeler ve makbuzları da ekledim hadi benim paramı çıkarın.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler