Halkbank İşlemlerimi Yapmama İzin Vermiyor

Cafer Cafer12 Eylül 17:35

Halkbank ile daha önce kullandığım hesap kartımdan dolayı takip dosyası oluşmuş ve maaş hesabıma 1/4 oranında maaş haczinde beklemektedir. Geçtiğimiz ay Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne tayin olarak geldim ve maaş işlemleri için kurumun anlaşmalı banka olan Halk Bankası'na maaş hesabı açmak için gittim.

Maaş hesabına istinaden tarafıma Paraf kart gönderildi, bugün Halkbank ATM'si üzerinden şifre belirlemek istediğim de beni bankanın diyalog hattına yönlendirdi, ilgili telefon numaranızı aradığım zaman da müşteri temsilci arkadaş bana takipli hesabımın olduğunu bu yüzden bana şifre belirlemesi yapılmayacağını bununla birlikte Halkbank'ın mobil uygulamasını ve online bankacılık işlemlerini de kullanamayacağım söylendi. 

Ben başka bankalar ile de maaş haczine maruz kaldığımı fakat o bankaların tüm işlemlerini yapabildiğimi söyledim, aynı müşteri temsilcisi bankanın böyle bir politikası olduğunu ve yapabileceği bir şey olmadığını söyleyerek telefonu kapattı. Şimdi ben bu bankanın bana yolladığı hesap kartına şifre belirleyemedikten ve bankacılık işlemlerini kullanamadıktan sonra siz banka olarak ne işe yararsınız. Bu mesajı olur da banka yetkilisi biri okursa bana ulaşsın.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Cafer 14 Eylül 15:09

Verilen bilgi

Halkbank Logo Halkbank 14 Eylül 15:05

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 14 Eylül 08:25

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cafer 14 Eylül 15:09  

    Mail Yolu İle Herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Bu gönderdiğiniz mail de bir bilgilendirme var mı? Ben mi göremiyorum?

    np_image1 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler