Halkbank İnternet Ve Mobil Şube Sürekli Hata Veriyor!

Hasan Hasan2 ay önce

Daha önce mobil şubede sıkıntı yaşamıştım gelen para ana sayfada gözükmüyor. Görmek için ana sayfa güncelleme ekranı da yok bunu bildirdim gelen cevabı aşağıda ekledim sorun yok yazmışlar resmen banka batmış. Bugünde EFT göndermek istedim işlemi yapmaya yetkili değilsiniz yazdı ekranda şaşırıp kaldım bunun ekran görüntüsünü de ekledim aşağıda, Halkbank artık eskisi gibi değil müşteri memnuniyeti sıfır, ilgilenen kimse yok banka başıboş bir halde.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler