24 Ekim 2013
#2076632

Halkbank İnternet Şubesi Adres Değişikliği Yaparken Zorluk Çıkardı!

Evlenip yeni bir eve taşındığım için, iş yaptığım tüm bankaların internet şubelerinden adresimi güncelledim. Diğer tüm bankalar değişikliği belge istemeden kabul ederken, Halkbank yaptığım işlemi onaylayıp sonra adres teyidi için bankaya belge sunmam gerektiğiyle ilgili hata mesajı verdi.


Bir sürü ödemem varken, EFT yapmam lazımken, o gün hiçbir işimi yapamadım. Çünkü EFT/havaleyi seçtiğimde teyit için şubeye belge ibraz etmem gerektiği yazıyor. Madem internetten adres değişikliği kabul etmiyorsunuz, neden oraya adres değişikliği için menü koyuyorsunuz?Bilgi güncellemek hata mı? E-devletten aldığım bilgileri 2 defa faksladım ama bu belgeyle olmaz dediler. Şikayetim var, çözüm istiyorum.

Rüstem Rüstem 599 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Rüstem28 Ekim 2013

    Sorunum hala devam ediyor. Hiç kimse benimle irtibata geçmedi

  • Halkbank Temsilcisi24 Ekim 2013

    Müşterimizin bildirimi değerlendirmeye alınmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 444 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları