14 Ekim
#12784683

Halkbank' ın Bankamatik Güvenliğini Sağlayamaması

Yurt dışında olduğum ve yurt dışındaki bankamatikten ek kartı olmayan bankomat kartımla işlem yaptığım tarihlerde Türkiye' de bulunan evime en yakın bankamatikten "kart" ve "şifre" kullanılarak maaşımın tamamı çekildi. Durumu, ispatlayıcı belgeler ve kamera kayıtlarının kontrol edilmesini talep eden bir dilekçe ile Halkbank' a bildirerek bilgim dışında çekilen tutarın iadesini istedim. Ancak Halkbank yetkilileri, bankomat kartımın tarafımda ve tarafımın da yurt dışında olduğunu, ek kartım olmadığını ispatlamama rağmen tutarın şifre kullanılmak suretiyle çekilmesini gerekçe göstererek talebime olumsuz cevap verdiler. Öncelikle bilgim dışında Halkbank bankamatiğinden çekilen tutar sadece şifre ile değil “kart ve şifre kullanılarak” çekilmiştir. Şifremi kimseyle paylaşmamakla beraber kartımın tarafımda ve yurt dışında olduğu düşünüldüğünde sadece şifremin bilinmesi söz konusu işlemin yapılmasına yetmeyecektir. Kartımın tarafımda olması ve bilgim dışında yine "kartla, en önemlisi bankamatik kullanılarak hesabımdan para çekilmesi” kartımın kopyalandığını ve Halkbank' in bankamatiklerin güvenliğini sağlayamadığını açıkça ortaya koymaktadır. Kopyalanan kartla çekilen tutarın şifre kullanıldığı iddiasında bulunularak tarafıma iade edilmeyişi; kart kopyalayan kişilerle şifremi paylaştığım ve tarafıma suç isnat edildiği anlamına gelmektedir. Kopya kartla hesabımdan bankamatik aracılığıyla işlem yapılabilmesi, banka tarafından sağlanması gerektiği yargı kararları ile de desteklenen “bankamatik güvenliğinin ihlali” ni net olarak göstermektedir. Halkbank, sorumluluğunu yerine getirmemekle beraber kopya karta şifre kullanıldığı iddiasıyla paramı iade etmeyerek konuyla ilgilenmekten, gerekli önlemleri almaktan ve kendi sorumsuzluğu nedeniyle yarattığı mağduriyeti tazmin etmekten kaçınmaktadır. Yani Halkbank tarafından yaratılan mağduriyet, müşterisini suçlama yoluna gidilerek, hasır altı edilmek istenmekte; güvenilir ve kurumsal bir banka olmaktan oldukça uzak kalınmaktadır. Konuyla ilgili (mağduriyetin tarafımı suçlamak suretiyle giderilmemesi ve bankamatik güvenliğinin sağlanmaması) adli makamlara başvuracağımı, tutarın yasal faizi ile birlikte iadesini yargıdan talep edeceğimi ve maaşımın Halkbank' tan yatırılması dışında bu banka aracılığıyla bir işlem yapmaktan şiddetle sakınacağımı bilgilerinize sunarım.

Ayşe Ayşe 350 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi12 Kasım

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi15 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları