Halkbank İlgisizler

Beyza Beyza26 Şubat 12:28

Kredi kartımda şüpheli işlem tespit ettiğim için harcama itirazı yapıp tüm kartlarımı ve diyaloğu kullanıma kapatmıştım ancak bilgi almak için her seferinde şubeye gidemediğim için diyaloğun yeniden açılmasını talep ettim. Bunun için 2 kez aradım tamam dediler açılmadı, sonra bir daha aradım, şubeye gidip dilekçe vereceksiniz dediler, gittim verdim, yine açılmadı. Ne telefonla bilgi veriyorlar ne diyaloğu açıyorlar, diyorum dilekçeyi verdiğim şubeye bağlanayım, bireysel müşteri biriminin dahilisini verin, yok vermiyoruz onu diyorlar, numara her seferinde genel çağrı merkezine düşüyor, onlar da biz lem yapamıyoruz, bilgileriniz kısıtlı diyorlar. 

Ben çalıştığım yerden her gün izin alıp şubeye gidemem ki gitsem de işe yaramıyor, kitlendim kaldım. Şimdi harcama itirazının neticesi hk. Da bilgi yok, dilekçemin sonucu hk. Da bilgi yok, karşımda sorunu çözebilecek muhatap yok. Daha kötü bir banka görmedim, hem kredi kartımın güvenliğini sağlamamışlar, hem peşini benim kovalayıp toparlamam gerekiyor, hiçbir şeyi hallettikleri yok, işe yaramaz banka. en ufak sorunu bile çözmeyi beceremiyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 27 Şubat 15:24

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Beyza 26 Şubat 13:53

Otomatik cevap verin ancak, işe yaramazlar. Diyalog pasif diyorum daha hala dialogu arayın yazıyorlar

Halkbank Logo Halkbank 26 Şubat 13:32

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler