Halkbank İlgisiz Ve Bilgi Vermeden Kredi Kullandırma

Ahd Ahd16 Nisan 13:46

İstanbul Ümraniye tavukçu yolu şubesinden 15.04.2020 tarihinde onaylanmış olan 25.000 kredimi çekmek için çağrıldım. Kredi ödeme planını sordum net cevap vermiyor 1 ay sonra alacaksın dedi mobil bankacılık şifrelerimi sordum 1 ay sonra dedi ona da halbuki bunların hemen basit bir şekilde verilmesi gereken bilgiler ilk defa kredi çekmiyorum ben üslup olarak kötü davranışları insanları Kale almayışı sorulan soruya cevap vermemesi sanki zorla çalıştırılıyormuş gibi hareketleri vardı. Esnaf sanatkarlara üye değilim 3 ay içinde üye olmanız lazım aksi takdirde faiz oranları değişecek dedi tamam dedim. Bugün şubeye gittiğimde gişedeki arkadaş bu odaya kayıt olmamışsınız paranızın 5.000 bin TL'sini ipotek koyulacak dedi. İnsanlarla dalga geçiyorlar sorulan sorulara cevap vermiyorlar. Devletimizin parasını verirken kendi paranızı veriyormuş gibi davranıyorlar ben ilk defa Halkbank'la çalıştım ne kadar absürt durum varsa başıma geldi bana krediyi kullandıran kişi kesintiden falan bahsetmedi bir dünya kağıt imzaladım ve nüshalarını aldım diye imza attırdı nüsha vermiyoruz dedi hiçbir nüsha almadım kendi götürdüğüm fazla evrakları aldım geldim kamera kayıtlarına bakabilirsiniz.

Neticede ben neye imza attığımı bilmek isterim 25.000 para veriyor üstü kapalı aldık ne olduğu belli değil 24 ay olunca ödemesi nasıl olur 12 ayda nasıl olur diye bilgilendirme bile yapmıyor. Bugün şube müdüründen aldım bir şekilde sağ olsun yardımcı oldu kendisi de çalışanının nasıl bir kişi olduğunu farkında fazla yorum yapamadı. Böyle saçma bir durumla ben ilk defa karşılaşıyorum. Ben bu bayandan şikayetçiyim böyle insanları çalıştıracağına banka gerçekten ilgili alakalı güler yüzlü insanları çalıştırmasın da fayda var benim sicilim temiz Halkbank'la çalışmak istedim devletimin bankası diye yıllardır özel bankalara bir dünya faiz ödedik devletime gelsin bu paralar diye uğraşıyorum ama nafile resmen kovar gibi davranışları saygısız hareketleri hiç yakışı değil yani. Bahsi geçen şahısın adı D** l**** Halkbank tavukçu yolu şubesi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 20 Nisan 11:25

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Nisan 14:27

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler