05 Kasım
#12908168

Halkbank Hizmet Sıfır

Halk Bankası'nın 6 yıldır maaş müşterisiyim. maaş hesabıma bağlı olan banka kartımı ekim ayının başında kaybettim. Kartımın kapatılması ve yeni kartın tarafıma gönderilmesi talebi için Halkbank diyalog merkezini aradım. Tarafıma bir sürü soru sorulduktan sonra bunlar içerisinde adres ve telefon numarası bilgilerimde dahil olmak üzere bütün bilgilerimi ilettim. Bankanın maaş müşterisi olduğumu ve bütün bilgilerimin bankalarında mevcut olduğunu da söylememe rağmen bütün bilgileri yeniden verdim. Kartımı kapattıklarını en kısa sürede yeni kartın tarafıma gönderileceği söylendi. Ekim ayının sonuna geldiğimde kartım hala tarafıma iletilmeyince ve hiçbir türlü bilgilendirme mesajı, e-postası almayınca Halkbank diyalog merkezini yeniden aradım. Kartımın hala gelmediğini ve ne zaman geleceğini söyledim. Bana kuryedeki adres farklıymış kurye başka yere gitmiş dediler tarafıma neden bu bilginin iletilmediğini sorduğumda belirsiz gibi olmayan cevaplar verildi. Bunun üzerine kaydımı yeniden oluşturduklarını adresimi güncellemeleri gerektiğini söyleyerek, daha önce sordukları soruların hepsini yeniden sordular. Adresimi telefon numaramı yeniden aldılar ve kartın en kısa sürede tarafıma iletileceğini söylediler. Aradan 10 gün geçince kartım gelmeyince Halkbank diyalog merkezini yeniden aradım kartımın gelmediğini ve ne zaman geleceğini sorduğumda kartın kurye tarafından şubeye bırakıldığı bilgisini aldım. Kartımın adresine gönderilmesi için 3 kez kayıt yaptırdığımı ve neden bu bilginin tarafıma iletilmediğini sorduğumda hiçbir cevap alamadım. Bir banka ancak bu kadar sorumsuz olabilir. Çalıştıkları kuryelerinden bile haberleri yok, iletişim sıfır, hizmet sıfır yazık Halkbank hizmet ancak bu kadar kötü olabilir.

Jale Jale 809 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi06 Kasım

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi05 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları