Halkbank Hizmet Kusuru!

Tarık Tarık21 Temmuz 11:33

Aşağıdaki cevabı vermişsiniz. En ufak uygunsuz işlem veya aşağıda geçen olumsuz koşullar benim için geçerli değildir. CİMER'den cevap veremediğim için buradan yazıyorum. Yapılacak işi düzgün yapmadığınız ve etkin pişmanlık göstermediğiniz de gözden kaçmamaktadır. Kamu bankası olarak vatandaşa gösterdiğiniz ilgi kopyala yapıştır dan ileri gitmemektedir. Şu şu sebepten dolayı verememişiz de diyemediniz. Bu ayıp da size aittir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz 05/06/2020 tarihli ve 2002684903 sayılı başvurunuz incelenmiştir. Bankamız kredi ürünleri arasında yer alan; Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi, dünya genelinde salgına dönüşen Korona virüs ile ilgili gelişmelerden doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz etkilenen ve/veya etkilenmesi muhtemel müşterilerimizin gıda, sağlık, kira, fatura ödemeleri (elektrik, şu, doğalgaz vb...) gibi temel ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak amacıyla 10.000 TL üst limit ile 6 ay ödemesiz dönemli olmak üzere 36 aya kadar vadeli olarak tahsis edilmektedir. Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ürününün hedef kitlesi, hane halkı aylık geliri 5.000.-tl ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensubu tüm gerçek müşterilerdir. T. C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi Garanti Fonu a. S.’ye tahsis ettiği kefalet limiti çerçevesinde, t. C. Ziraat Bankası, t. C. Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım tarafından kredi başvuruları alınmıştır. Kamu Bankalarındaki sübvansiyonlu krediler dahil olmak üzere tüm bankalarda açık kurumsal kredi riski olan veya Hazine kefaletli kredi kullanmış olan esnaf ve çiftçiler ve şahıs firmaları ile halihazırda Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan burs veya kredi imkanlarından yararlanmaya devam eden öğrenciler kapsam dışı tutulmuştur. İlave olarak, krediye başvuran kişinin açık banka-varlık yönetim şirketi takip kaydı ile açık çek-açık protestolu senedi olması ve eşlerden birine Temel Destek Kredisi kullandırılmış olması durumunda diğerine kredi tahsisi yapılamamıştır. Ortak tahsis kriterleri çerçevesinde Bankamızın yatırımcılarına karşı sorumluluğu da dikkate alınarak talepler sonuçlandırılmıştır. Bu kapsamda; Bankamızca Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi talepleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kamu bankaları ile birlikte belirlenen ortak kriterler çerçevesinde başvuru sahibinin; Gelir düzeyi, medeni durum, uyruk, yerleşik olunan ülke, Mahkeme tedbir kar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 22 Temmuz 10:29

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 21 Temmuz 11:53

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler